'Baharlar devrimler bize yarasın'

UTİB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, "Arap Baharı, Turuncu Devrimler sayesinde bu bölgelerin demokratikleşmesiyle birlikte bundan ilk faydalanacak olan da Türkiye'dir" dedi

Giriş Tarihi: 22.2.2013
Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye'nin bugüne kadar hep sıkıntısını yaşadığı jeopolitik konumunun, mutlaka avantajlarını yakalar konuma gelmesi gerektiğini belirtti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Denetim Kurulu üyesi de olan Burkay, ekonomik kriz ve bu krize önlem olarak Türkiye'nin pazar çeşitlendirmesine gitmesinin ardından, AB'nin toplam ihracattaki payının yüzde 56'lardan yüzde 36'lara kadar gerilediğini, ancak hala çok önemli bir pazar olduğunu vurguladı.

"ORTADOĞU PAZARI RAHATLATIR"
Burkay, Türkiye'nin geçmişte jeopolitik konumunun sıkıntılarını yaşadığını hatırlatarak, şunları kaydetti: "Türkiye olarak bugüne kadar hep sıkıntısını yaşamış olduğumuz jeopolitik konumumuzun, mutlaka avantajlarını yakalar konuma gelmemiz lazım. Bu bölgelerde yaşanan 'Arap Baharı' olsun, 'Turuncu Devrimler' olsun, bunlar aslında kısa vadede bize bir olumsuzluk gibi yansıyor sanki ama orta ve uzun vadede, bu bölgelerde demokratikleşmenin gelişmesiyle birlikte bundan ilk faydalanacak olan da Türkiye olacaktır. Çünkü bu ülkelerdeki halkın, Türkiye'ye ve Türk imajına ciddi bir bağlılığı söz konusu. Yani, Türkiye çok seviliyor burada, Türk malları tüketilmek isteniyor. Bu bölgeler tamamen kapalı ekonomiler, yani bu bölgelerle ticaret yapmak çok zor, burada hep tarife dışı engellerle karşılaşıyorsunuz. Bu ülkelerin demokratikleşmesi demek, aynı zamanda dış ticaretinde de bir rahatlamanın gelmesi demek. O anlamda da orta ve uzun vadede bizim bu bölgelerde çok ciddi avantajlarımız var."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Baharlar devrimler bize yarasın'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN