Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zirvede kaybolana jandarma yetişti

İki ayda 404 kaybolma ve yaralanmanın yaşandığı Uludağ'da, JAKt imleri hızır gibi yetişti. Kar motorlu ikişer kişilik 7 ayrı tim, zirvede can kaybı yaşanmasına izin vermedi

Giriş Tarihi: 24.2.2013
Türkiye'nin en modern kayak tesislerine sahip Uludağ'da, Jandarma Arama ve Kurtarma (JAK) ekipleri kayak sezonu boyunca zirvede mahsur kalan, kaybolan ve kayak yaparken yaralanan 404 kişiye müdahale etti. Uludağ'da kayak sezonunun başladığı 20 Aralık 2012 tarihinden bu yana geçen sürede Jandarma Arama ve Kurtarma ekiplerine büyük iş düştü. Kayak sezonun başlamasıyla birlikte toplam 14 kişiden oluşan 7 ayrı ekip ile günün 24 saati 7 kar motoru ile zirvede mahsur kalma, kaybolma ve yaralanma olaylarına müdahale eden Jandarma Arama ve Kurtarma ekipleri, 404 kayakçıya yardımda bulunarak oteller bölgesindeki 112 Acil Servis ekibine getirdi. Ocak ayı içerisinde beyaz cennette, 22 mahsur kalma, 3 kaybolma ve 150 kayak yaparken yaralanma olmak üzere 175 olay yaşanırken, Jandarma Arama Kurtarma ekipleri bu olayların hepsine anında müdahale etti. Şubat ayında ise sömestir tatili ve üniversite öğrencileri tarafından düzenlenen ve 3 hafta süren 'Whitefest 2013 Festivali' boyunca yoğun bir tempoyla çalışan ekipler, düşerek yaralanan 172 kişiye müdahale ederken, yönünü kaybeden 57 kişiye ise ulaşmayı başardı.

EKİPLER ÖZEL EĞİTİMLİ

Jandarma timinde görev alanların her türlü doğa koşullarında çalışabilecek özel eğitime tabi tutulduğu belirtildi. Subay, astsubay ve uzman çavuşlardan oluşan timde bulunanların yaralıya ilk müdahaleyi yaptıktan sonra onları sağlıklı biçimde kar motoru ile en yakın sağlık merkezine teslim ettikleri, kaybolma olaylarında kısa sürede ulaşıp ilk yardımını buldukları yerde yaptıkları belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zirvede kaybolana jandarma yetişti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN