Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alet çantasıyla patronluğa

Bursa'dan dünyayanın 70 ülkesine ihracat yapan ERMAKSAN Makine'nin patronu Erol Özkayan, "50 yıl önce sadece takım çantam vardı. Krizleri fırsata çevirerek başardım" dedi

Giriş Tarihi: 1.3.2013
Türkiye'nin önde gelen işadamlarının patronluk yolunda yaşadıkları ilginç olayları ve anılarını gün yüzüne çıkartan BUGİAD'ın "Bir Marka, Bir Öykü" etkinliği kapsamında iş hayatındaki anılarını paylaşan ERMAKSAN Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erol Özkayan'ın başarı öyküsünü şaşırttı. Özkayan, askerden geldikten sonra Almanya'ya işçi olarak gitmeyi düşünürken annesinin rahatsızlanması üzerine bu kararından vazgeçmek zorunda kaldığını belirterek, 50 yıl önce Bursa'da kurduğu ERMAKSAN'ın, bugün 700'den fazla çalışanı ile dünyada 70'ten fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren bir dünya markası haline gelişini anlattı.

"BİR ÇANTA İLE YOLA ÇIKTIM"
İş hayatına ilk adım attığında elinde sadece bir alet takımı çantası olduğunu söyleyen Erol Özkayan ilk ihracatını da annesi sayesinde gitmekten vazgeçtiği Almanya'ya yaptığını söyledi. İş hayatındaki serüvenini BUGİAD'lı işadamlarıyla paylaşan Özkayan, "Elimde bir alet çantası ile fabrika fabrika dolaşıp dokuma tezgâhı tamiri yapıyordum. Bu sırada taksitle ikinci el bir torna tezgâhı satın aldım ve kendime küçük bir atölye kurdum. Dokuma tezgâhları üretmeye başladım. Bir süre sonra dokuma tezgâhına olan ilgi azalınca ülkemizdeki elektrik kesintilerini bir fırsat olarak gördüm ve jeneratör üretimine girdim. 1980'lerin sonundan itibaren sac işleme makinelerine ağırlık verdim. Kriz dönemlerini her zaman bir fırsat olarak gördüm ve adımlarımı her zaman doğru attım. Avrupa'daki krizde de müşteri portföyümüzü genişlettik. Şu anda Amerika'dan Çin'e kadar 70'i aşkın ülkeye ihracat gerçekleştiren bir dünya markası olduk" diye konuştu. Programın sonunda BUGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Fuat Er'den plaketini alan Erol Özkayan, bu etkinlik sayesinde Bursa'nın önde gelen işadamlarıyla bir araya gelmekten ve anılarını paylaşmaktan mutlu olduğunu ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alet çantasıyla patronluğa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN