Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursa'nın meşhur delisi 35 şehirde sahnelenecek

Giriş Tarihi: 1.3.2013

Bursa'da 'Deli Ayten' olarak tanınan Ayten Şenaşık'ın dillere destan aşkı, tiyatro sahnesinde ölümsüzleşecek. Oyunun 35 ilde sahneleneceğini belirten senarist Arda Mat "Oyun sayesinde toplum, Aslı gibi bir aşk simgesine kavuşacak" diyor

Bursa ile özdeşleşmiş isimlerden biri olan ve halk arasında 'Deli Ayten' diye bilinen Ayten Şenaşık'ın ilginç hayat hikayesi 'Ayten - Bir Deli Aşk Hikayesi' adlı tiyatro oyununa ilham kaynağı oldu. Oyunla Ayten'i deliliğe götüren aşkının anlatılacağını belirten senaristi ve oyuncu Arda Mat "Bu tiyatro oyunu sayesinde Ayten'in isminin başındaki 'Deli' sıfatı ortadan kalkacak ve toplum için Kerem ile Aslı gibi yeni bir aşk simgesi doğacak" görüşünü dile getirdi. Oyunun çıkış noktası olarak Ayten'in yaşamış olduğu büyük aşktan esinlendiklerini söyleyen Mat, "Ayten Bursa'da herkes tarafından tanınıyor ama 'Deli' sıfatıyla biliniyor. Ancak kimse bu insanın neden delirmiş olduğu konusunda bilgi sahibi değil. Bu kadın doğduğundan beri mi deliymiş, yoksa durup dururken mi delirmiş bilinmiyor. İşte biz Ayten'in neden delirdiğini ortaya çıkarmak amacıyla bu projeye başladık" diye konuştu. Ayten'in 6 yaşında menenjit geçirdiğini öğrendiklerini söyleyen Mat devam etti: "Bir adım daha öteye gittiğimizde Ayten'in çok büyük bir aşk yaşadığını öğrendik. Deli bir insan nasıl aşk yaşayabilir diye düşünmeye başladık. Daha sonra hayatını araştırdığımızda Cümbüş Hasan diye biriyle evlenip 1.5 yıl evli kaldığı bilgisine ulaştık. Hasan'ın bir meyhanede ölmesinin ardından Ayten'in de aşkının acısıyla delirdiğini öğrendiğimizde çok ciddi bir trajedi olduğunu gördük. İnsanın delirmesine neden olacak kadar büyük olan bu aşkı insanlara anlatmak istedik."

ASLI GİBİ İDOL OLACAK
Ayten'in toplumda neden 'Deli' olarak bilindiği konusunda da bilgi veren Mat şöyle devam etti: "Ayten'in heykeline baktığınızda elinde davul ve çantalar olduğunu görürsünüz. Ayten'in elinde tutmuş olduğu davul kocası Hasan'a ait. Çantalar ise yine kocası Hasan'ın Ayten'e hediye etmiş olduğu çantalar. Ayten, kocası öldükten sonra sürekli olarak Bursa'nın belli sokaklarında dolaşmaya başlıyor. 33 sene boyunca sürekli aynı yerlerde dolaşmasının nedeni ise o sokaklarda daha önce ölmüş olan kocası Cümbüş Hasan'la dolaştığı yerler olması. Ayten aslında o sokaklarda dolaşarak ölmüş olan kocası Hasan'ı arıyor. Hani 'Aşkından deliye döndüm' diye bir söz vardır. İşte Ayten'in yaşamı bu söze en gerçekçi örnek."

TURNEYE ÇIKACAK

Geniş oyuncu kadrosuna sahip oyunun galası haziranda gerçekleştirilecek. Bursa'daki gösterimin ardından oyun İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Samsun, Ordu, Bodrum ve Eskişehir başta olmak üzere 35 şehirde sahnelenecek. Mat oyunun ardından tepkilere göre Ayten'in hayatını sinemaya aktarmak istediklerini belirtti.

FİLM MÜZİĞİNİ ABİSİ YAPACAK
Oyunun müziklerini ise Ayten'in kardeşi olan ünlü sanatçı Bayram Şenpınar yapacak. 300'ün üzerinde besteyle, 150'yi aşkın plak ve albüme imzasını atan ve eserlerini İbrahim Tatlıses, Zeki Müren, Bülent Ersoy, Müslüm Gürses, Sibel Can, Ferdi Tayfur, Adnan Şenses gibi birçok ismin seslendirdiği Şenpınar, projenin kendisini çok heyecanlandırdığını söyledi. Şenpınar ablasının anısını yaşatacak olan projenin kendisi için onur verici olduğunu dile getirdi.

DELİ AYTEN KİMDİR?
Ayten Şenaşık, 1953'te fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesinin karşı çıkmasına rağmen 14 yaşında sevdalandığı Cümbüş Hasan'la evlendi. 1.5 yıl süren evlilik, Cümbüş Hasan'ın evi terk etmesiyle son buldu. Ayten, eşinin meyhane masalarında hayatını kaybetmesiyle akli dengesini kaybetti. Cümbüş Hasan'ın kendisine hediye ettiği eşyalarla Bursa çarşılarında dolaşan 'Deli Ayten', 12 Mart 1992'de Kızyakup mahallesindeki evinde ölü bulundu. Dönemin Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe Deli Ayten'in heykelini Kamberler Parkı'na diktirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa'nın meşhur delisi 35 şehirde sahnelenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN