Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tüp bebek tedavisi görecek eşlerde 3 yıllık evlilik süresi aranmaz

Giriş Tarihi: 1.3.2013
İki yıllık evliğimiz süresince çocuğumuz olmuyor. Bebek için tedavi masraflarımızı sigorta karşılıyor mu? Ayrıca komşularımız "Bebek tedavisi için 3 yıllık süre aranıyor" diyor. Bu doğru mu? Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler. Saliha Çakır
- Tüp bebek tedavisinde 3 yıllık evlilik şartı aranmıyor. Ancak açıklanamayan kısırlık vakasında 3 yıllık evlilik şartı aranıyor. Yürürlükteki Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği'nin "Yardımcı üreme yöntemi tedavileri" maddesine göre tüp bebek tedavisi görebilirsiniz.

Maaş için % 40 rapor şart

İnternette gezinirken bir yazınızı okudum. Bir konuda yardımınıza ihtiyacım olacak. Bilgi verirseniz sevinirim. Antisosyal kişilik bozukluğu teşhisiyle askerlik yapmadım. Askeri raporumla özürlü maaşı almam mümkün mü? Mustafa Develi - Aranan kriterleri taşıyorsanız tabii ki özürlü maaşı almanız mümkün. 2022 sayılı Yasa'ya göre muhtaçlık sınırı olan aylık 119.61 liranın üzerinde geliriniz olmayacak. Sigorta kaydınız bulunmayacak. Ayrıca elinizdeki "Askerlikten muaf rapor"unuz maaş alabilmeniz için yeterli değil. Tam teşekküllü devlet hastanesinden en az yüzde 40 oranında yeni bir rapor almanız gerekiyor.

Refakatçiye ödenek veriliyor
Babamı il dışında bir hastaneye sevk ettiler. Yanında olmak istiyoruz. Ancak ekonomik durumumuz buna elvermiyor. Acaba devlet bize bir el uzatır mı? İlhan Kavala
Evet. Tedavi için il dışına bir hastaneye sevk edilen sigortalı için devlet size el uzatıyor. Genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin, müracaat ettikleri sözleşmeli sağlık kuruluşlarında yapılan muayene ve tedavisi sonrasında, ilgili branş uzmanının olmaması gibi tıbbi ve zorunlu nedenlerle yerleşim yeri dışındaki hastaneye sevk yapılırsa SGK tarafından yol, gündelik ve refakatçi giderleri karşılanıyor.

Dul eşin, maaşı kesilmez
Eşimi geçen yıl kaybettim. Kendisinden maaş bağlandı. Maaş düşük. Çocuklarımın eğitimi için çalışmak istiyorum. Kocamdan aldığım maaşı keserler mi? Dürdane Çiftçi.
Hayır. SGK mevzuatı açık. Çalışmaya başlamanız ya da isteğe bağlı sigortalı olmanız halinde eşinizden aldığınız "dul maaşı" aylığınız kesilmez.

Kolostomi ve ürostomi torbası 2 aylık verilir
Merhaba. Annemiz rahatsızlığı nedeniyle sık sık torba almamız gerekiyor. Bu torbaları para vermeden uzun süreli alamaz mıyız? Can Toprak.
Alamazsınız. Çünkü mevzuata göre, kolostomi, ürostomi torbası uzman hekim tarafından adetler esas alınarak en fazla 2 aylık miktarlarda reçeteyle verilir. Bunların bedelini de SGK karşılıyor.

Çalınan araç için 5 yıllık süre yok
Yüzde 70 engelim var. Marketin önünden aracım çalındı. Yenisini almak için gerekli yerlere başvurdum. Nedense ÖTV indirimli araç alamıyorum. Ne yapmalıyım? Şahin Kurt
Gözünü para hırsı bürümüş kişiler sağlam sakat ayırt etmiyor. Yazık!.. Sorunuza gelince. 4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu'na göre, yangın, sel, deprem gibi doğal afetler sonucu kullanılamayacak hale gelen, ya da çalınan özürlü araçları için 5 yıllık süre aranmıyor. Buna göre yeni bir araç almanız çin bir engel yok.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tüp bebek tedavisi görecek eşlerde 3 yıllık evlilik süresi aranmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN