Türkiye'nin en iyi haber sitesi

100 bin kestane dikilecek

Giriş Tarihi: 3.3.2013

Kestane ağaçlarında görülen hastalık nedeniyle yaşanan sıkıntının aşılması için harekete geçen Bursa Valiliği, bu yıl 100 bin kestane fidanını toprakla buluşturacak

Bursa'da kestane ağaçlarında yaşanan 'Kestane Dal Kanseri ve Mürekkep Hastalığı' nedeniyle yaşanan sıkıntının aşılması için Valilik hazırlanan projelere koşulsuz destek veriyor. Bursa Orman Bölge Müdürlüğü'nün hazırlamış olduğu 5 yıllık süreci kapsayan 'Kestane Eylem Planı' ile kentteki kestane üretiminin eski günlerine kavuşturulması hedefleniyor. Konuyla ilgili SABAH BURSA'ya açıklama yapan Vali Şahabettin Harput, Bursa'da 100 bin kestane fidanının toprakla buluşacağını söyledi. Harput, kestane üretiminde dünyada ön plana çıkan ülkelerden biri olan Türkiye'de, son yıllarda ağaçlarda yaşanan hastalıkların üretimin gerilemesine neden olduğunu söyledi. Vali Harput şöyle dedi: "Çalışmalar Bursa Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülüyor. Müdürlük 81 bin kestane ağacını aşılarken, 17 bin tane aşılı kestane fidanının dikimini de gerçekleştirdi. 2013 yılı içinde 100 bin kestane fidanı daha Bursa'ya dikilecek."

Eskiye döneceğiz
VALİ Şahabettin Harput, "Orman Bölge Müdürlüğü ile birlikte tahrip olan kestane ağaçlarının ıslah edilmesi bilimsel çalışmalar yapıyoruz. Umuyorum, ithal etmeden, kendi ürünlerimizi işler, kendimize yeter hale geliriz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
100 bin kestane dikilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN