Türkiye'nin en iyi haber sitesi

14 yıl önce yıkılan minare yeniden cami ile buluştu

Mimar Sinan'ın 'da ki tek eseri olarak bilinen nin 17 Ağustos Marmara Depremi'nde yıkılan minaresi restorasyon çalışmaları kapsamında 14 yıl aranın ardından yeniden camiyle buluştu.

Giriş Tarihi: 5.3.2013 11:13
17'nci Yüzyılda Rüstem Paşa'nın emri ile Mimar Sinan'a yaptırıldığı bilinen bu anlamda 'da Mimar Sinan'ın yaptığı tek Osmanlı dönemine ait birkaç eserden birisi olarak günümüze kadar taşındı.

Cami 17 Ağustos Marmara Depremine kadar ibadete açık tutuldu. Ancak depremde minaresinin yıkılması ve caminin de hasar görmesi nedeniyle yapı sadece bayanlar mescidi olarak kullanılmaya başlandı. Bir süre önce restore edilmeye başlandı. Önce daha sonrada camiye eklenen bölmeler yıkıldı ve binanın taş duvarları kumlama yöntemi ile temizlendi.

Caminin içerisindeki çalışmalar ise hızla devam ediliyor. 14 yıl önce meydana gelen depremde yıkılan ve o günden sonra yapılmayan minarede nihayet tamamlandı. Orijinal tuğlalarının kullanıldığı minarenin kubbesi ise kurşun levhalarla kaplandı. Caminin tüm restorasyon işlemlerinin ise Temmuz ayında bitirilmesi hedefleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
14 yıl önce yıkılan minare yeniden cami ile buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN