Ovayı dönüşüm kurtaracak

Giriş Tarihi: 10.3.2013

Bursa Ovası kaçak yapılaşma yüzünden alarm veriyor. Uzmanlar, alanı 39 binden 20 bin hektara düşen ovanın ancak kentsel dönüşümle kurtulacağını belirtiyor

Türkiye'nin en verimli tarım arazilerinin başında gelen Bursa Ovası'nın yüz ölçümü gerek sanayileşmenin artması gerekse de çarpık kentleşme sonucunda neredeyse yarı yarıya daraldı. Toplam alanı 39 bin hektar olan verimli ovanın 20 bin hektarı aşan kısmı kaçak yapılaşma ve sanayileşme ile yok edildi. Bursa Ovası'ndaki kaçak yapılaşmanın önüne geçmek isteyen Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 2 sene önce ovanın tek tarafını tel örgü ile çevirerek kaçak yapılaşmaya karşı mücadele başlattı. Üzerinde 'Bursa Ovası Koruma Alanı' yazılı tabelaların bulunduğu 2 buçuk metre yüksekliğindeki tel örgüyle çevrilen ovanın diğer üç cephesi açık bırakılınca kaçak yapılaşmanın önüne geçilemedi. Açık olan diğer üç cephenin yanı sıra tel örgünün yıkılmış olan bazı bölümlerinden de ovaya girilerek kaçak bina inşaatı devam ederken, tel örgü ile çevrilmiş bölümün içinde kalan kaçak yapılarda ovanın geleceği açısından büyük tehlike oluşturmaya devam ediyor. Ova üzerindeki kaçak yapılaşmanın devam etmesi en çok Bursa tarımını ve dolayısıyla Türkiye ekonomisini etkiliyor. Türkiye'nin en verimli topraklarından biri olan ovanın neredeyse yarı yarıya daralması yetiştirilen tarım ürünlerinin miktarında ve çeşitliliğe düşüşe neden oluyor.

DÖNÜŞÜM ÇÖZÜM OLACAK

Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Çelik, ovanın geleceği koruma altına alınmak isteniyorsa çözümün kentsel dönüşüm olduğunu söyledi. Kentsel dönüşüm sağlandığında kimsenin kaçak yapıya yönelmesine gerek kalmayacağını belirten Çelik, "Kentsel dönüşüm çalışmalarının Bursa Ovası'nın yeniden verimli yapıya kavuşacağına inanıyorum" dedi. Sanayileşmenin, nüfus artışının ve ekonomik anlamda gelişmenin kentleşme sorununu doğurduğunu belirten Çelik, "Bursa'nın bu yöndeki serüveni çok uzun yıllar öncesine dayanıyor. 1960-70'li yıllarda 'Yeşil Bursa' nitelemesine uygun bir görünüm arz eden ilimizde 1980'li yılların ortalarından itibaren önemli bir kaçak yapılaşma ve buna bağlı çarpık kentleşme sorunu baş göstermiştir. Bu sorun sadece ovanın daraltılmasına yol açmamış, hava kirliliğini, akarsu ve yer altı sularının kirlenmesine de yol açmıştır" dedi.

İncirin verimi de artar
Sadece Bursa için değil tüm Türkiye için büyük önem arz eden ovanın korunması için kentsel dönüşümün kalıcı bir çözüm oluşturacağını dile getiren Çelik şöyle devam etti: "Kentsel dönüşümde hazırlanan yasal düzenlemeler daha temiz, yaşanabilir kent ve çevre özlemi duyan halkımızın bu konuda hassas davranacağını düşünmekteyim. Tüm bu olumlu değişim ve dönüşümler neticesinde artık ovamızın bozulmayacağını, özellikle Gürsu ve Kestel bölgemizin ilimizin ihracatında motor görevi gören armut, incir ve şeftali üretimi konusunda daha da verimli yapıya kavuşacağına inanmaktayım."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ovayı dönüşüm kurtaracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN