Panik butonunun varlığı yetti

Giriş Tarihi: 10.3.2013

Bursa'da başlatılan şiddet butonu uygulamasında 10 kadına verilen panik butonu sonuç verdi. Yanlışlıkla basılan haricinde butonu kimse kullanmadı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin tarafından, pilot bölge olarak seçilen Bursa'da başlatılan şiddet butonu uygulamasında, şuana kadar 10 kadına panik butonu verildi. Şiddet gören bin 500 kadın ise 'Koruma Tedbir Kararı' için mahkemeye başvurdu. Panik butonunu şuana kadar transseksüel Öykü Özen'in yanlışlıkla basması haricinde kullanan olmadı. Aile ve Sosyal Politikalar Bursa Müdürü Dr. Sunay Özkul, butona hiç basılmamış olmasının şiddeti önlemede işe yaradığını göstermiş olduğunu ancak, gündeme sıkça gelen kadına şiddet olaylarının genç kızların evliliğe karşı tereddüt etmelerine neden olduğunu söyledi.

BİLİNÇ ARTTI

Bin 500 kadının 'Koruma Tedbir Kararı' için mahkemeye başvurmasını da değerlendiren Aile ve Sosyal Politikalar Bursa Müdürü Dr. Sunay Özkul, "Bu sayı bize şiddet olaylarında artış olduğunu göstermiyor. Çünkü bu başvurular daha önceden kayıt altına alınmıyordu. Şiddet olaylarının istatistikleri tutulmaya başlanınca bu rakam ortaya çıktı. Belki de bu rakam uygulamadan önce çok daha fazlaydı" dedi. Kadınların daha fazla bilinçlendiğini de söyleyen Özkul, "İster kentte ister kırsal alanda yaşıyor olsun kadınlarımız rahatlıkla giderek yaşadığı şiddeti kolluk kuvvetlerine anlatabiliyor. 'Koruma Tedbir Kararı' için başvuran kadın sayısı göreceli bir rakam. İstatistiklerin daha dikkatli tutulmasından dolayı bu rakam ortaya çıkıyor" diye konuştu.

'GENÇ KIZLAR GÜVENSİZ'
Şiddet olaylarının gündeme gelmesinin genç kızların evliliğe karşı tereddüt etmelerine neden olduğunu ifade eden Özkul, genç kızlar yaşanan olaylardan dolayı daha ileriki yaşlarda evlenmeyi tercih ettikleri belirterek, "Erkeklere karşı güven duygusu azalıyor. Kadınlar için evlilikteki en önemli duygulardan biri sevgi ve güven. Bu güvensizlik sadakatsizlik anlamında bir güven değil. Kızlar acaba şiddet görürsem güvensizliği yaşıyor" dedi. Özkul, kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri'nin çalışmalara devam ettiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Panik butonunun varlığı yetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN