Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir enerji üretimine de el attı

Bursa'ya ulaşımda çağ atlatan Büyükşehir Belediyesi, kentin enerjisini de üretmek için kolları sıvadı. Hidroelektrik santrali ve rüzgâr gülü kurmaya hazırlanan belediye böylece Bursa'ya ucuz enerji temin edecek

Giriş Tarihi: 17.3.2013
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe enerji atağına kalktı. Büyüyen ve gelişen Türkiye'nin enerji gereksinimini karşılamada yaşadığı sıkıntının farkında olan Bursa Büyükşehir Belediyesi bu konuda önemli yatırımlar yapmaya hazırlanıyor. Doburca İçme Suyu Arıtma Tesisi yanında kurulması planlanan hidroelektrik enerji santralinin ihale sözleşmesini geçtiğimiz aralıkta imzalayan Büyükşehir Belediyesi, Çekirge semtine de ikinci bir hidroelektrik enerji santrali kuracak. Ayrıca Gemlik ve Mudanya ilçelerine de 3 rüzgar santrali yapılacak.

SIFIR MALİYETLE ELEKTRİK

Doburca İçme Suyu Arıtma Tesisi yakınındaki su deposunun yanında kurulacak olan hidroelektrik santrali dışa bağımlı santrallerin aksine sıfır maliyetle elektrik üretecek. HES, arıtmadan çıkan su ile çalışacak ve kurumun elektrik ihtiyacını maliyetsiz karşılayacak. 3 milyon TL'ye mal olması planlanan santralden elde edilecek 500 kilowatlık elektrik enerjisi, BUSKİ'nin enerji ihtiyacının karşılanmasında kullanılacak. Hidroelektrik santralından mevsim şartlarına göre yıllık 2.5 milyon kilowat saat enerji üretilmesi ve üretilecek enerjiyle de yıllık 750 bin TL'lik enerji tasarrufu sağlanması bekleniyor. HES'in faaliyete geçmesiyle BUSKİ elektrik faturalarında da düşüş yaşayacak. Devlet Hastanesi'nin yanında bulunan su ana iletişim hattı deposunun bahçesine yapılması planlanan ikinci hidroelektrik santrali ise bin kilowat enerji üretecek. Bursa için elektrik enerjisi üretecek tesis sudan boşaltılan temiz enerjiyi kamunun yararlanması için temiz elektriğe dönüştürülecek. BUSKİ tarafından hazırlanan proje, yakında ihaleye çıkacak.

İHALEYE ÇIKIYOR
Rüzgar santralleri kurulmasına yönelik çalışmalarını da sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Gemlik ve Mudanya ilçelerine 3 rüzgar santralı yapacak. Gemlik'teki rüzgar santrali Bursa'dan ilçeye girişteki Atatepe Sosyal Tesisleri'nin hemen yanında bulunan alana yapılacak. Mudanya'daki iki rüzgar santrali de Tepederbent'te olacak. Santrallerden biri, inşaatı devam eden yeni Mudanya Devlet Hastanesi'nin yanında olacak. Diğeri de yolun tam karşısında, Göynüklü Köyü girişindeki su deposunun üst tarafında yapılacak. Rüzgar santrallerinin kurulması için UEDAŞ'tan izinleri aldıklarını söyleyen belediye yetkilileri İhale sürecinin de önümüzdeki günlerde başlayacağını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir enerji üretimine de el attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN