Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çelebi'nin ayak izleri Bursa'da anıtlaşıyor

Giriş Tarihi: 17.3.2013

Ünlü seyyah Evliya Çelebi'nin Bursa gezileri sırasında izlediği güzergâh, Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarıyla anıtlaşıyor. 400 kilometrelik alanda yapılacak çalışma turizme de hizmet edecek

Ünlü seyyah Evliya Çelebi'nin Yalova Hersek'ten başlayıp Kütahya'da son bulan 400 kilometrelik güzergâhı turizme açılıyor. Bursa Araştırmalar Merkezi Müdürü Işık Demir, Evliya Çelebi'nin geçtiği yerlerin araştırmasını yaptıktan sonra geçiş ve konaklama yerlerine levhalar diktiklerini söyledi. Yolun geçtiği güzergâhta bulunan yöre halkına, yerli ve yabancı turistlerin ekonomik katkı sağlayacağına değinen Demir, güzergâhta kesinlikle araç kullanılmayacağını açıkladı. Demir, Evliya Çelebi Yolu'nun yürüyüşçüler, bisikletçiler, biniciler için yeniden düzenlediğini dile getirdi.

TURİZMİ CANLANDIRACAK

Evliya Çelebi'nin Üsküdar'dan başlayan güzergâhının günümüzde yapılaşma nedeniyle seyahate izin vermediğine değinen Özak şöyle konuştu: "Üsküdar'daki başlangıç noktası günümüz şartlarında kullanılmadığı için yolun başlangıç noktasını Yalova-Hersek olarak belirledik. Güzergâh Samanlı Dağları üzerinden geçerek çinileri ve tarihi yapılarıyla ünlü İznik'e ulaşacak. Bursa sınırlarından geçen yol Kütahya'ya kadar gidecek." Evliya Çelebi Yolu'nun Bursa turizmi açısından önemine vurgu yapan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise "Bundan daha iyi tanıtım olamaz. Bu güzergâhı kullanmak isteyecek çok sayıda yerli ve yabancı turist bekliyoruz" diye konuştu. Yolun düzenleyicisi Osmanlı tarihçisi Carolline Finkel, yolu birkaç defa at üzerinde kat etmiş, güzergah üzerinde bulunan tarihi yapıları ayrıntılı bir şekilde kılavuz bir kitapta anlatarak yerli yabancı ziyaretçilere bölgeyi tanıtmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çelebi'nin ayak izleri Bursa'da anıtlaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN