'Sanayi bölgeleri tarıma zarar vermiyor'

Sanayi bölgelerinin Bursa'daki tarıma zarar verdiği iddialarına yanıt veren Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Çelik "Bu iddialar gerçeği yansıtmıyor" dedi

Giriş Tarihi: 17.3.2013
Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Çelik, sanayileşmenin en yoğun olduğu Bursa'da sanayi bölgelerinin tarımı etkilemediğini ileri sürdü. Sanayi bölgelerinin, tarımsal arazilerin ve kırsal yaşamın en az etkilendiği yapılanmalar olduğunu söyleyen Çelik, toplumda sanılanın aksine sanayi bölgelerinin tarımsal üretime zarar vermediğini ifade etti. Bir Organize Sanayi Bölgesi'nin kurulması için yaklaşık 20 kamu kuruluşundan izin alınması gerektiğini belirten Çelik, "Organize Sanayi Bölgeleri tarımsal arazilerin ve kırsal yaşamın en az etkilendiği yapılanmalardır" dedi. Sadece sanayi bölgelerine yakın arazilerdeki bazı tarımsal faaliyetlerin sanayileşmeden etkilenebilmekte olduğunu kaydeden Çelik, "Söz konusu kurulu sanayi tesislerinin engellenmesi söz konusu olamayacağından, daha uygun durumda olan, atıl kalmış veya vasfı uygun olan ancak kullanılmayan alanların tarımsal faaliyete kazandırılması üzerinde durulması gereken husustur. Bölge çiftçilerimiz de bu konuda kendileri çözüm üretmekte ve benzer şekilde davranmaktadırlar" diye konuştu.

MEVZUATA UYGUN

Bursa'daki mevcut tüm sanayi bölgelerinin kuruluş dönemi itibariyle yürürlükte olan mevzuata uygun olarak incelenmiş, projelendirilmiş ve kurulmuş olduğunu kaydeden Çelik, özellikle 'Çevresel Etki Değerlendirme' faaliyetlerinin yasal olarak yapılmaya başlandığı dönemlerden itibaren pek çok kurum tarafından detaylı araştırmalar yapıldığını söyleyerek, "Halkın görüşleri ve beklentileri dikkate alınmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü tarafından da sürekli olarak denetleme ve tespitler yapılmaktadır" dedi. Sanayileşmeyle birlikte tarım alanlarında daralmanın gerçekleşmesinin doğal bir sonuç olduğunu belirten Çelik, "Ancak önemli olan bu negatif etmenin farklı işlemlerle tolere edilmesi, mevcut arazilerden en yüksek verimi ve katma değerin sağlanmasıdır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sanayi bölgeleri tarıma zarar vermiyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN