Sinemacılar teşvik bekliyor

Ünlü yönetmenler Ömer Uğur ve Ezel Akay, Bursa'nın sinemacılar için önemine dikkat çekerek, yerel yönetimlerin desteğiyle kentin doğal bir plato haline geleceğini söyledi

Giriş Tarihi: 17.3.2013
Yerli ve yabancı film yapımcılar için tarihi, doğası, Uludağ'ı ile çekim merkezi olan Bursa doğal plato olmaya hazırlanıyor. Bursa'nın filmciler için cazibe merkezi olduğunu söyleyen Yeşilçam'ın kıdemli yönetmeni Ömer Uğur, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve valiliğe yaptığı çağrıda; İpek Yolu Festivali'nin yeniden hayata geçirilmesini istedi. Şehrin önemli bir tarihi dokusu olduğuna vurgu yapan Ömer Uğur, belediye ve vilayet sinemacılara kolaylık göstermesi halinde Bursa'nın yerli ve yabancı filmcilerin akınına uğrayacağını, kentin dünyaca tanınacağını belirtti. Film yapmanın pahalı bir iş olduğunu yönetmenlerin film yapım sırasında kılı kırk yardıklarını ancak gerekli desteği görmediklerini söyleyen Uğur, belediyeden ve valilikten isteklerini şöyle sıraladı: "Filmcilerin temel birkaç sorunu var. Bunların başında ulaşım ve konaklama geliyor. En mütevazi bir film kadrosu 50-60 kişidir. Belediye araç desteği verebilir. Konaklama ihtiyacını karşılar veya sponsor bulur. Bir başka yöntem ise otel sahiplerine derki; 'film boyunca arkadaşlara şu kadar indirim yapacaksın'. Valilik ise İl Özel İdaresi'ni filmcilerin hizmetine sunabilir." Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği'ne de seslenen Uğur, "Bursa sanayicileri ve işadamları bizlere sponsor olsunlar, bunu da vergiden düşsünler. İş dünyası kültür sanata yatırım yapmalı" diye konuştu. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra ABD'de hükümetlerin filmcilere 'Film çekin ama ne çekerseniz çekin. Hükümet olarak sizlerden 20 yıl tek kuruş vergi almayacağız', sanayici ve iş adamlarına da 'filmlere sponsor olun bunları da vergiden düşün' dediğini belirten Uğur, "Hollywood dünyaya böyle hakim oldu" şeklinde konuştu. İznik'in gölü ve açık hava müzesiyle eşsiz bir mekan olduğunu belirten yönetmen Uğur, "İncil burada yazıldı. Hıristiyanlar için İznik önemli. Neden yabancı ve yerli filmciler bu doğal platodan yararlanmasınlar?" dedi.

İPEK YOLU FESTİVALİ
Bursalı bir yönetmen olan Ezel Akay Bursa'nın filmcilerin vazgeçemeyeceği bir kent olduğunu belirterek Büyükşehir Belediyesi'nin acilen "Film Ofisi" kurması gerektiğini söyledi. Sinemaya önem veren ülkelerin her kentinde film ofisleri bulunduğuna işaret eden Akay "Bursa'da belediye ve valilik film ofisi kurmak için bir araya gelmeli. Film ofisi neler yapar; filmcilerin ilgisini çekecek alanları tespit eder, bürokrasiyle olan ilişkilerini düzenler, gerekli izinleri alır, ulaşımı sağlar" diye konuştu. Belediyelerin yapacağı desteklerin önemini belirten Akay, "Nakit destekler daha önemlidir özel projelerde kullanılır. Meksika, Fransa, Kanada'da olduğu gibi film ekipleri bir takım şirketlerden özel kredi kartları alırlar. Bütün ekip alışverişini filmin çekim yaptığı bölgenin esnafından yapar. Hem yöre esnafına, hem de filmcilere katkı sağlanır. Hacivat Karagöz filmini çekerken Orhaneli'nde ve Bursa'da 2.5 milyon lira para harcadık. Bu para Bursa'ya dışarıdan girdi. Bursa Tayyare Kültür Merkezi daha aktif hale getirilmeli. Burada yarışmalar düzenlenmeli" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sinemacılar teşvik bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN