Bursa, Çin kestanesine savaş açtı

Giriş Tarihi: 22.3.2013

Kestane deyince ilk akla gelen şehir olan Bursa'nın başka ülkelerden kestane ithal etmesine son vermek isteyen Valilik çalışmalara hızlı bir şekilde başladı

Bursa'da kestane ağaçlarında yaşanan 'Kestane Dal Kanseri ve Mürekkep Hastalığı' üretimde büyük bir düşüşe neden oldu. Bunun sonucu olarak da Çin'den kestane ithal edilmeye başlandı. Kestane deyince ilk akla gelen şehir olan Bursa'nın başka ülkelerden kestane ithal etmesine son vermek isteyen Valilik çalışmalara hızlı bir şekilde başladı.

'HEDEFİMİZ 100 BİN FİDAN DİKMEK'
Orman Bölge Müdürlüğü ile birlikte 5 yıllık 'kestane eylem planı' hazırlandı. Bu kapsamda 2013 yılı içerisinde 100 bin kestane fidanının kente dikilmesi hedefleyen Bursa Valiliği, çalışmalara başladı. Bursa Valisi Şahabettin Harput, Vali Yardımcısı Hüseyin Eren, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bilal Çelik, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Prof. Dr. Arif Soylu ve vatandaşlarla birlikte Cumalıkızık köyünde 28 tür kestane ağacı fidanının dikimini yaptı. Vali Harput, "Bursa deyince akla tarih akla gelir, termal akla gelir, ipek gelir, şeftali gelir birde kestane akla gelir. Bunlar Bursa'nın değerleri. Ama bugün bakıyoruz Bursa'ya kestane Çin'den gelmeye başlamış. Biz kestanemizi kaybetmişiz. Araştırdık dediler ki bir hastalık geldi kestane ağaçlarını kuruttu dediler. Profesör Arif hocamız, tarım Müdürlüğümüz, özel idaremiz, belediyemizle birlikte bu işe bir ele atalım dedik. Böylece kestaneyi Bursa'nın gündemine aldık ve 2013'ü kestane yılı ilan ettik. Bundan maksadımız insanlar sahip oldukları değerlere sahip çıksınlar. Bu çabalarımız Orman ve Su işleri Bakanlığımız da sahip çıktı. Ve 2013 kestane yılını Bursa'dan başlattı. Kestane ana vatanına geri dönüyor. Bu bahçe 28 tür kestane ağacı ile bölgeye örnek olacak. Buraya dikilen fidanlar bu bölgeye en uygun türler. Aynı zamanda ihtiyaç olan fidanlarda buradan üretilecek. Biz göle maya çaldık inşallah bu mayada tuttu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa, Çin kestanesine savaş açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN