Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tencereli düdüklü eylem

Yalova Güneyköy'de bir taşocağının kapasite artışıyla ilgili halkı bilgilendirme toplantısı çevrecilerin tencereli düdüklü protestosuna sahne oldu

Giriş Tarihi: 22.3.2013
Güneyköy'de bir kahvede 'Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Sürecine Halkın Katılım Toplantısı' düzenlendi. ÇED Hizmetleri ve Çevre İzin İşleri Müdürü Remzi Atlı'nın başkanlık yaptığı toplantıda köy halkı ve Yalova merkezden gelen çevreciler, ellerindeki pankartlarla düdük çalarak kapasite artışını protesto etti. 15 dakika süren protestonun ardından, toplantının yapılamadığına dair rapor tutularak toplantı iptal edildi. Yaklaşık 150 kişinin bulunduğu toplantı ardından Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Yalova Şube Başkanı Faruk Tezcan, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Vatandaşın birlik olup da bu sorunlara karşı çıkması önemli. Bilinçli olunması önemli. Neticenin ne olacağını bilemiyorum. Hukuki süreç devam edecektir" dedi.

'AMACIMIZ ÇÖZÜM BULMAKTI'
Kapasite artırımına gitmek isteyen taşocağının sahibi Muğlim Bağatar, toplantının kendilerinin isteği üzerine yapıldığını söyleyerek "20-25 yıldır aynı ocakta faaliyet gösteriyoruz. Biz kapasitemizi artırırken bir taraftan da etraftaki köylülerin nabzını yoklayalım istedik. Problemlere birlikte çözüm bulalım düşüncesindeydik. Ama olmadı" dedi.

'GELENLER KÖY DIŞINDAN'
Protestolarla ilgili açıklama yapan taşocağının sahibi Muğlim Bağatar, kapasite aktarımıyla ilgili köylüleri bilinçlendirmek için toplantı yapmak istediklerini belirterek, onların da görüşlerini almak istediklerini söyledi. Çevre hassasiyetine karşı aldıkları tedbirleri toplantıda duyuracaklarını söyleyen Bağatar, "Kanunlar değişti, toz indirgeme sistemleri kuruluyor. Bunlar iyi yönden gelişmeler. Bunları anlatmak istemiştik ama bu olamadı. Benim gördüğüm yüzde 85'i dışarıdan, çevre illerden, köylerden gelenler olmuş" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tencereli düdüklü eylem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN