Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihe tanıklık ettik

Giriş Tarihi: 24.3.2013

Yarım yüzyıl Bursa'ya hizmet eden tarihi teleferiğin son yolcuları SABAH BURSA ekibi oldu. Bursa'nın simgesi teleferiğin seferleri, yerine yenisi yapılıncaya kadar son buldu

Türkiye'nin ilk teleferik hattı ünvanına sahip olan tarihi teleferik yerini dünyanın en uzun teleferik hattına bırakmaya hazırlanıyor. Yeni kurulacak olan hattın inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ederken, sıra 1963'ten bu yana hizmet veren mevcut hattın tamamen sökülmesine geldi. Kentin simgelerinden biri haline gelmiş olan mevcut hattaki direklerin ve bağlantıların önümüzdeki günlerde sökülmesinin ardından Bursa'ya 50 yıl boyunca hizmet etmiş teleferikten geriye bir şey kalmayacak. Bugüne kadar milyonlarca yolcuyu Bursa'dan Uludağ'a taşımış olan teleferikle son yolculuğu ise SABAH BURSA yaptı. Bursa ile Uludağ arasında yarım asır boyunca ulaşımı sağlayan Türkiye'nin ilk teleferiği, yeni hat çalışmaları kapsamında geçtiğimiz yıl Kasım ayında emekliye ayrılmıştı. Yaklaşık 4 aydır yürütülen yeni hattın inşaat çalışmalarında ise büyük yol kat edildi. Teferrüç ve Kadıyayla İstasyonları arasında bağlantıyı sağlayacak olan 11 direğin temel atma (ankreaj) çalışmaları tamamlanırken, Kadıyayla ile Sarıalan İstasyonları arasındaki hattı oluşturacak 14 istasyon için ise çalışmalara başlanıldı. Ankreaj çalışmalarının tamamlanmasının ardından yeni direkler helikopterle taşınarak temeli atılan noktalara dikilecek. Direklerin dikilmesi ve elektrik bağlantısının yapılmasının ardından Teferrüç ve Sarıalan hattı temmuzda ulaşıma açılacak. Hızlı bir şekilde yürütülen inşaat çalışmaları kapsamında sıra mevcut hatta yer alan ve Bursa'ya 50 yıl boyunca hizmet etmiş olan direklerin sökülmesine geldi. Tarihi hatta yer alan direkler önümüzdeki hafta sökülecek. Direklerin sökülmesinin ardından Türkiye'nin ilk teleferik hattından geriye bir şey kalmayacak. Zirvesi karlarla kaplı Uludağ'la bütünleşen kırmızı renkli teleferikteki son yolculukta SABAH BURSA ekibine eşlik eden Bursa Teleferik A.Ş İdari İşler Amiri Cihan Örme, yeni hattın çok modern olacağını ve Uludağ'ı 12 ay cazibe merkezi haline dönüştüreceğini söyledi.

MALZEMELER GELDİ

Yeni hat çalışmaları için İtalya'da üretilen malzemeler TIR'larla Bursa'ya gelmeye başladı. Direklerin temel atma çalışmalarında kullanılmak üzere şimdiye kadar 4 TIR dolusu malzeme gelirken, çalışmalar sonuna kadar 320 TIR malzeme daha gelecek. Teleferiğin kabinleri Fransa'da üretime başlanırken, hattı oluşturacak çelik halat ise Avusturya'dan temin edilecek. Yeni hat 8'er kişilik 180 kabinden oluşacak. Saattik yolcu taşıma kapasitesi yeni projeyle bin 800 kişiye çıkarılırken, aile kabinlerinin yanında VİP kabinler de devreye alınacak. Teferrüç ile Oteller Bölgesi arasında 24 saat kesintisiz ulaşım sağlanacak. 22 dakikada Uludağ'ın Oteller Bölgesi'ne ulaşımının sağlanacağı yeni teleferik hattının, bölge turizmini de canlandırması hedefleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihe tanıklık ettik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN