Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Engelli milli maratoncu İngiltere yolcusu

Tam 4 kez dünya birincisi olan milli sporcu Nihat Demir, şampiyonluklarına bir yenisini eklemek için nisanda 'Virgin London Marathon'da yarışacak

Giriş Tarihi: 29.3.2013
Bursa'da 2 yaşında geçirdiği çocuk felci hastalığından dolayı belden aşağısı tutmayan ve koltuk değneklerine bağımlı kalan 35 yaşındaki Nihat Demir, tekerlekli sandalyesiyle Türkiye'nin adını tüm dünyaya duyuruyor. Tekerlekli sandalyesi ile normal insanların bile göze alamadığı 42 kilometrelik maraton yarışlarına katılan ve tam 4 kez dünya birincisi olan Demir, şampiyonluklarına bir yenisini daha eklemek için Nisan ayında İngiltere'ye gidiyor. Londra'da düzenlenen ve dünyanın en ünlü tekerlekli sandalye maratonlarından biri olan 'Virgin London Marathon'da yarışacak Demir, birinci olup, Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmek istiyor. Türkiye'de aktif olarak bu sporu yapan tek kişi olan Demir, kendisine destek verilmesini bekliyor.

BEŞİNCİ KEZ ŞAMPİYONLUK
İlk kez yarışlara katıldığı Mudanya Mütareke Koşusu'nda koltuk değnekleriyle normal sporculara karşı mücadele eden Demir, azmiyle herkesin dikkatini çekti. Daha sonra Samsun'da katıldığı yarışla birlikte adını yavaş yavaş tüm Türkiye'ye duyurmaya başlayan Demir, 1999'da katıldığı Avrasya Maratonu'nda Boğaz Köprüsü'nü koltuk değnekleriyle geçerek tüm Türkiye'nin takdir ettiği bir kişi oldu. Koltuk değnekleriyle koşmanın birçok zorluğu olduğunu dile getiren Demir, o dönemi şöyle anlattı: "Koltuk değnekleriyle koşarken çok yoruluyordum. Değnekler elimden kaymasın diye sıkı sıkı tutuyordum. Yarış sondasında ellerim patlıyor, her yarıştan sonra su topluyordu. Ancak insanların alkışları, tebrikleri beni motive ediyor ve yarışmamı sağlıyordu." Koltuk değnekleriyle katıldığı yarışlar sonrası dünyadaki engelli vatandaşların ne yaptığı konusunda araştırmalar yapan Nihat Demir, yurtdışında engelli olan vatandaşların tekerlekli sandalye ile yarışlara katıldığını, tekerlekli sandalye ile koşu konusunda bir profesyonelleşme olduğunu öğrendi. Bu yarışlara katılmayı çok isteyen ancak yarışlar için dizayn edilmiş olan tekerlekli sandalyesi olmayan Demir, maliyeti yüksek olan bu tekerlekli sandalyeyi alabilmek için kendisine sponsor olabilecek birilerini aramaya başladı. Pekçok yere başvuran Demir, en sonunda bir firmanın duyarlı davranışı sayesinde tekerlekli sandalyesine kavuştu. Tekerlekli sandalye ile 3-4 aylık bir antrenmanın ardından 2000'de İspanya'nın Sevilla Maratonu'na katılan Nihat Demir, ilk yarışında dünya 5'incisi olarak büyük bir başarıya imza attı. Dünya 5'inciliğinin ardından daha sonra sırasıyla Fransa, Fillandiya, Havai, İspanya'da düzenlenen maratonlarda arka arkaya 4 kez dünya 1'inciliğini elde eden Nihat Demir, erişilmesi zor bir başarıyı gerçekleştirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engelli milli maratoncu İngiltere yolcusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN