'Çocuğuma bez almak için dizide oynamak istemem'

Giriş Tarihi: 31.3.2013

Bursa Uludağ Üniversitesi'nin, Nilüfer Belediyesi ve Bursa Gazeteciler Cemiyeti ile ortaklaşa düzenlediği 'Yüz Yüze Söyleşiler'in konuğu olan oyuncu Renan Bilek, sanata ve hayata bakış açısını anlattı

Moderatörlüğünü Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Memet Zencirkıran'ın yaptığı 'Yüz Yüze Söyleşiler'in konuğu ünlü oyuncular Renan Bilek, Muhammed Uzuner ve Şebnem Zorlu oldu. Söyleşide, 'Öyle Bir Geçer Zaman Ki' dizi filminin 'Süleyman'ı Renan Bilek, mizahı 'toplumsal eleştirinin en kudretli alanı' olarak gördüğünü, ancak Türkiye'de 1980'li yıllardan sonra mizah anlayışının değiştiğini, ferdin fazla önemsendiğini söyledi. 'Benim hayata karşı karın ağrılarım var' diyen Bilek, 'dokunulmayana dokunuyoruz' diye yapılan, kelime oyunlarına dayanan mizah anlayışını beğenmediğini ifade etti. Oyuncuların, televizyon dizilerinde para kazanmak için oynadıklarını dile getiren Bilek, 'Kalıcı olan sanattır. Televizyonda en fazla zanaat yaparsınız. Şu anda oynadığım dizide, zevk aldığım için oynuyorum. Ancak, dizilerle yaşamak istemiyorum. Çocuğumun bezini tedarik edeceğim diye de dizilerde rol almak istemiyorum' diye konuştu. Yine aynı dizide 'Arif' rolünü üstlenen Muhammed Uzuner de, televizyonların herkes için bir 'ticarethane' olduğuna dikkat çekerek, "Nasıl ki yapımcılar reytingi yüksek diziyle para kazanmak istiyor, oyuncular para kazanmak için rol alıyor. Bankada birikmiş parası olan oyuncu varsa, rol seçme özgürlüğü vardır. Ben birçok dizide oynadım, içeriğine inanmadan, para kazanmak için... Ama şu anda oynadığım 'Öyle Bir Geçer Zaman Ki' dizisinin içeriğine de inanıyorum. İlk defa, kişisel fikirlerime denk gelen bir rolde oynuyorum" dedi. Birçok dizide rol alan Şebnem Zorlu da, hobisini meslek olarak yapan ender insanlardan biri olduğunu, bu şansı da ailesinin desteği sayesinde yakaladığını söyledi.

Eğitim olmadan oyuncu olunmaz
Konservatuvarı oyuncu 'eğitimi' için yeterli görmediğini belirten Renan Bilek, 'Ben alaydan yetiştim. Ferhan Şensoy'dan eğitim aldım. Konservatuvar eğitim vermiyor, tek tip öğretim veriyor. Konservatuvar mezunu bir sürü oyuncu olamamış kişi biliyorum. Ama alaydan yetişmiş birçok pırlanta gibi oyuncu da biliyorum. Konservatuvarsız oyuncu olunur, ama eğitim olmadan oyuncu olunamaz' dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Çocuğuma bez almak için dizide oynamak istemem'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN