Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Farenin fendi kediyi yendi

Bursa'da şehrin göbeğinde yer alan Tabakhaneler Bölgesi'ndeki dericilerin kent merkezi dışına taşınmasının ardından ortaya çıkan devasa farelere 30 kediden oluşan tim de çözüm olamadı

Giriş Tarihi: 31.3.2013
Bursa'da uzun yıllar faaliyet gösteren dericilerin, Badırga köyü yakınlarında yapılan Deri Organize Sanayi Bölgesi'ne taşınmasıyla boşaltılan ve yaklaşık 6 yıldır atıl vaziyette duran 130 bin metrekarelik Tabakhaneler Bölgesi adeta çöplüğe dönmüş durumda. Binaların boşaltılmasının ardından yaşanan en büyük sorun ise kedi büyüklüğündeki farelerin etrafta dolaşması oldu. Soğanlı, Alemdar ve Gaziakdemir mahallelerinin kesiştiği yerde bulunan Tabakhaneler Bölgesi'ndeki büyük fareler yıllardır mahalle sakinlerinin isyan etmesine neden oluyor. Vatandaşların tepkisi üzerine sürekli bölgede ilaçlama yapan Osmangazi Belediyesi, farelerle bu yolla mücadele edemeyince çözümü geçtiğimiz yıl Hamitler Hayvan Barınağı'nda bakımı yapılan 30 kediyi bölgedeki sokaklara salmakta buldu. Ancak kediler dev fareler tarafından kovalandı ve adeta bölgeden teker teker kaçtı. Bölge sakinleri ise çöplüğe dönen mahallenin olumsuz görüntülere ek olarak yaşanan fare sorunundan dolayı isyan etmiş durumda. Kedi büyüklüğündeki farelerin etrafta dolaştığını hatta evlerine girdiğini belirten vatandaşlar, "Tabakhanelerin yıkılmasının ardından farelerin istilasına uğradık. Fareleri ortadan kaldırmak adına bölgeye kedi salınıyor ancak fareler çok büyük olduğu için kediler bile farelerden korkuyor. Sağlığımız tehdit altında. Yetkililerden biran önce çözüm bulmalarını istiyoruz" diye konuştu.

SAĞLIĞIMIZ TEHLİKEDE

Kedilerin farelerle mücadelede başarısız olmasının ardından belediye ekipleri düzenli ilaçlama yaparak fareleri ortadan kaldırmak istese de bu kez de farelerin yerleşim yerleri yakınlarında ölmesi sorunu ortaya çıktı. İlaçlamanın etkisiyle zehirlenen fareler yol kenarlarında ve evlerin yakınlarında ölürken, bölge halkı özellikle çocuklarının sağlığının tehdit altında olduğunu ifade etti. Farelerden çektikleri kadar hiçbir şeyden bu kadar çekmediklerini dile getiren Alemdar Mahallesi sakinlerinden Zekeriya Başo, "Kedi büyüklüğündeki fareler etrafta dolaşıyor. Bölgeye kediler salındı ancak kediler fareleri kovalayacağına fareler kedileri kovaladı. Evlerimize giriyorlar. Geceleri huzurlu bir uyku uyuyamaz olduk. Sürekli diken üstündeyiz. İlaçlamanın etkisiyle yollarda sürekli fare ölüleri oluyor. Etrafa koku ve mikrop saçıyor. Çocuklarımızı sokağa salamaz olduk. İnsanlar artık farelerle iç içe yaşamaya başladılar" görüşünü dile getirdi.

TİNERCİLER AYRI SORUN

Dericilerin şehir dışına çıkarılmasının ardından metruk binaların tinerci ve karton toplayanlar tarafından kullanılır olması da bölge halkının huzurunu bozuyor. Tabakhaneler Bölgesi'ne kalıcı bir çözüm bulunmasını isteyen Murat Bulut adlı vatandaş yaşadıkları sorunları şu sözlerle özetledi: "Dericiler gidince tinerciler boş binaları mesken tuttu. Özellikle hava kararınca insanlar yoldan geçemiyor. Sürekli önlerine çıkıp rahatsız edip, para istiyorlar. Çevredeki esnafa rahatsızlık veriyorlar. İnsanlar işlerini gidip gelirken yollarını uzatmak zorunda kalıyor. Kimsenin huzuru kalmadı. Ayrıca ısınmak için yakılan ateş yakıyorlar ve neredeyse her gün bir yangın çıkıyor. Tabakhaneler Bölgesi'ndeki binalar mutlaka yıkılmalı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Farenin fendi kediyi yendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN