Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nehir akacak, kent kazanacak

Büyükşehir Belediyesi'nin Sakarya Nehri kenarına inşa ettiği hidroelektrik santrali Sakarya'nın elektrik ihtiyacının üçte ikisini karşılayacak. Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, nehir tipi olan santralin çevreye zarar vermediğini ve yılda 8-9 milyon TL tasarruf yapacaklarını belirtti

Giriş Tarihi: 5.4.2013
Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından Sakarya Nehri kıyısında yapımı tamamlanmak üzere olan Hidroelektrik Santrali şehrin elektrik ihtiyacının büyük bölümünü karşılayacak. Yapımı tamamlanmak üzere olan hidroelektrik santrali ile yılda 40-45 milyon kilowatt elekrik üretilecek. Nehir tipi bir hidroelektrik santrali olduğu için çevreye hiçbir zarar vermeyecek olan proje ile yılda 8-9 milyon TL tasarruf yapacaklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, "25 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçirdiğimiz HES, 10 megawat kurulu güce sahip. Yılda ortalama 40 milyon kilowatt saat elektrik üretecek. Su ve Kanalizasyon İdaremiz, Sakarya'da yaşayan vatandaşlarımızın çeşmelerine sağlıklı ve kesintisiz bir şekilde içme suyu ulaştırabilmek için yılda ortalama 65 milyon kilowatt elektrik tüketiyor. Bu 65 milyon kilowattlık enerjinin 40 - 45 milyon kilovatt, inşa ettiğimiz bu santralden karşılanacak. Yılda 17 milyon TL enerjiye nakit para ödüyoruz. Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek inşa ettiğimiz HES tamamlandığında, yılda 8 - 9 milyon TL'lik tasarruf elde edeceğiz. Bu tasarrufla yeni yatırımlara kaynak sağlayacağız" dedi. Toçoğlu, Türkiye'de ilk defa bir belediye tarafından Hidroelektrik Santrali kurulduğunun altını çizerek, "Sakarya Nehri kenarında inşa ettiğimiz HES sayesinde kendi enerjimizi üreteceğiz. Sakarya Nehri'nin ekolojik dengesine olumlu katkılar sağlayacak olan HES ile su akacak, Sakarya kazanacak" dedi.

ZARAR VERMEYECEĞİZ

Santralin nehir tipi bir santral olduğunun altını çizen Toçoğlu, "HES projesini hazırlarken dünyadaki örneklerini titiz bir şekilde inceledik. Bu örnekler ışığında hazırlanan proje sayesinde santralimizi, çevreye en küçük bir zararı olmayacak şekilde projelendirdik. Hazırladığımız proje sayesinde HES, Sakarya Nehri'nin ekolojik dengesine olumlu katkılar sağlayacak. Balık geçitleriyle, çakıl geçitleriyle herşey en ince detayına kadar hesaplandı." şeklinde konuştu.

İNŞAAT MONTAJ AŞAMASINDA
Hidroelektrik Santrali çalışmalarının geldiği noktaya da değinen Başkan Toçoğlu, "Santralimizin inşaatı tamamlandı. Hidromekanik ve elektronik aksamın montajı sürüyor. Nisan ayında santralden enerji üretmeye başlayacağız" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nehir akacak, kent kazanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN