Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizm şenliği

2013'ün Arap ülkeleri için ana destinasyon merkezi ilan edildiği Bursa'da bugün düzenlenecek şenlikle turizm sezonu açılıyo

Giriş Tarihi: 7.4.2013
Bursa'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde geçtiğimiz yıl düzenlenen Türk-Arap Turizm buluşmasının ardından 2013'ün Arap ülkeleri için ana destinasyon merkezi ilan edilen Bursa'da hazırlıklar tamamlandı. Bugün şenlik havasında geçecek toplantıyla 'Arap Turizm Merkezi' ilan edilen Bursa, turizm sezonunu açacak. 21 Arap ülkesinde tanıtımları yapılan Bursa'nın yüzü bu ülkelerden gelecek Arap turistlerle gülecek. Bursa'nın 2023'e kadar koyduğu 5 milyon turist hedefine bu sayede ulaşılması bekleniliyor. Merinos Kültür Merkezi'nde Arap ülkelerini temsilcilerinin katılacağı törenle 2013 yılı Ana Destinasyon merkezi olan Bursa'nın tanıtımı yapılacak. Bursa Valiliği'nin evsahipliğinde yapılacak etkinliklerde Shaman Dans Tiyatrosu Grubu gösteri sunacak. Etkinlik kapsamında ayrıca su perdesi, havai fişek ve ışık gösterileri de yer alacak. Bu program sonrası Arap ülkelerinde faaliyet gösteren turizm şirketleri Bursa'ya turist getirmeye başlayacak.

HER ALANDA İŞBİRLİĞİ

Bugün resmen başlayacak olan 7 aylık süreçte Arap Ligi ülkelerinin konsolos, turizm ve ticaret ataşeleri Bursa'da bir araya getirilecek. Arap ülkelerinde Bursa geceleri düzenlenecek. Yerel yönetimlerle işbirliği kapsamında kardeş şehirler belirlenecek. Ayrıca, ortak sinema, tiyatro ve müzik festivalleri gibi kültürel etkinlikler organize edilecek. Bisiklet, at yarışları, ortaklaşa bilimsel, turistik toplantılar yapılacak. Arap dizilerinin bir bölümü ve bazı Arap ses sanatçılarının klipleri de Bursa'da çekilecek.

EN ÖNEMLİ YIL

Etkinliklere evsahipliği yapan Bursa Valisi Şahabettin Harput, "Son yıllarda turizmde ciddi hareketlilik var. Bursa'da da son 4 yılda turist sayısı yüzde 39'luk bir artış gerçekleştirdi. Bu yaptığımız çalışmaların önemli bir sonucudur. Bu artışları sınırlı ve geleceğe dönük büyük hareketlerin başlangıcı olarak görüyoruz. Bursa'nın muhteşem güzelliklerini görsel bir şölen haline dönüştürdük. Bu zamana kadar pek çok Bursalının fark etmediği etkinlikler olacak" dedi. Harput "Daima bugünü gündemimizde tuttuk. 2012'nin 22 Nisan tarihinde bizzat Sayın Başbakanımızın teşrifleri ile Bursa'da yapılan Büyük Türk-Arap Turizm Buluşması'nın hemen akabinde 2011'de aldığımız bir kararla Dr. Bandar Fahad El - Fehaid ile yaptığımız bir protokol sonucu Bursa, Arap Turizm Örgütü tarafından 2013 yılı için ana destinasyon merkezi ilan edilmişti. 2013 yılı Arap ve Bursa turizmi için çok önemli bir yıl olacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizm şenliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN