Sağlığımızla oynuyorlar

Giriş Tarihi: 12.4.2013

Uludağ'dan doğan ancak geçtiği sanayi ve yerleşim yerlerindeki atıklar nedeniyle kirlenen Nilüfer Çayı'nda patates yıkayan satıcılar vatandaşın sağlığıyla oynuyor

Yapılan analizlerde insan sağlığı açısından son derece tehlikeli bulgulara rastlanan Nilüfer Çayı'nda herkesin gözü önünde tam bir skandal yaşanıyor. Sularının temiz akması için çeşitli imza kampanyaları ve yürüyüşler düzenlenen çaya her gün kamyonlarla yanaşan satıcılar, çuvallar içindeki tonlarca patatesi bu kirli sularda yıkıyor. Satıcılar daha sonra bu ürünleri pazarda vatandaşlara satıyor. Patateslerin kirlilikten dolayı etrafa kötü kokuların yayıldığı Nilüfer Çayı'nda yıkandığından habersiz olan vatandaşlar ise patatesleri tüketiyor. Sağlık skandalına şahit olan vatandaşlar "Nilüfer Çayı'nın temizlenmesi için 'Nilüfer Çayı Temiz Aksın Platformu'nun mücadelesi sürerken, patates satıcıları kirliliğe aldırış etmeyip insan sağlığını hiçe sayıyor. Çayın hiç de temiz olmadığı söyleniyor ama satıcılar burayı çeşme gibi kullanmayı sürdürüyor. Yetkililerin bu konuda denetimlerini sıklaştırması ve sağlığımızı tehdit eden satıcıları önleyecek tedbirler alması gerekiyor" diye konuşuyor.

TARLA BİLE SULANAMAZ
Nilüfer Çayı'nın sularının tarımsal sulamaya dahi uygun olmadığını belirten Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Ali Uluşahin, "Nilüfer Çayı'ndan aldığımız numunelerde yaptığımız incelemelerde, insan sağlığı açısından son derece tehlikeli bulgulara rastladık. Bu kirliliğe sahip Nilüfer Çayı'nın suları ile patateslerin yıkanması insan sağlığı için büyük bir tehdit" dedi. Uluşahin, "Bu sularla patatesler yıkanıyor ve kirlilik patateslerin içine işliyor. Bu durumda da hastalığa davetiye çıkartılmış oluyor. Yetkililerin bu durumun önüne geçmesi şart" görüşünü dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlığımızla oynuyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN