Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lapseki'de evlere doğal içme suyu geliyor

Çanakkale'nin Lapseki ilçesi ile Çardak belediyeleri yaptıkları otak girişimlerle Bayram dere barajından gelecek suyu evlere ulaştırmayı hedefliyor.

Giriş Tarihi: 13.4.2013 12:38
Çalışmalar hakkında açıklama yapan Lapseki Belediye Başkanı Gani Mehmet Ekim, 1998 yılında ihale edilen Bayram dere barajında iki belediyenin ortak kararıyla içme suyu alınmasının teklif edildiğini kaydetti. Konu hakkında açıklama yapan Başkan Ekim 'Şimdi Bayram dere barajındaki su çok sağlıklı bir sudur. Üzerinde hiçbir yerleşim yeri olamayan doğal bir barajdan söz ediyoruz.

Biz Çardak ve Lapseki belediyeleri olarak bu suların evlere ulaştırılmasını istiyoruz. İller Bankası bizden meclis kararı istedi. İki belediye olarak meclis kararlarımızı aldık ve yetkilerimizi Genel Müdürlüğe arz ettik. İller Bankası Genel Müdürlüğü de aldığımız kararlara istinaden çalışmayı projelendirdiler. İlk önce içme suyu hattı Çardak'a ulaşacak sonra Lapseki'mize getirmek istiyoruz.

Bu çalışmanın projesi de şuan da İller Bankasınca yapılıyor ve hemen ardından ihale edilecek. Şunu açıkça ifade edebilirim, 2015 yılı sonuna kadar Lapseki ilçesine temiz doğal suyun gelmesi muhtemeldir. Bayram dere barajındaki temiz su evlerimizde akacak. Bizim de Lapseki belediyesi olarak devam eden 532 bin liralık pit borunun değişimi projemiz var. Bu sadece belirli bir bölgede 7400 metre alanındaki pit boru döşemesini kapsıyor.

Bundan altmış yıl önce döşenen su boruları ekonomik ömrünü tamamladı. Evlerimizde de çeşmelerden akan sularda sarımtırak bir renk var ve bunun kaynağı da bu eski borulardır. Üç veya dört ay sonra çalışmalarımızı sonuçlanınca göreceğiz ve evlerimizdeki sular pırıl pırıl olacak. Bizim sularımız derin kuyulardan geliyor ve elektrik kullanarak çekiyoruz. Yazın beş tane kışın iki tane pompa çalıştırıyoruz ve bunlar bizler için hep masraf oluyor. Halbuki Bayram dere barajından suyu aldığımız zaman su pompaya gerek olmadan kendi kendine gelecek ve masraf yok' dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lapseki'de evlere doğal içme suyu geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN