Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursa model oldu

Bursa'da kurulan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) tecavüz ve kadına şiddetin bir türlü önüne geçilemeyen Afganistan'a örnek oldu

Giriş Tarihi: 14.4.2013
Afganistan hükümetinden bir grup kadın Bursa'ya gelerek ŞÖNİM'de incelemeler yaparken, şiddet mağduru kadınlara verilen panik butonları hakkında bilgi aldı. Afganlı kadınlar panik butonlarının kendi ülkelerinde de bir an önce hayata geçirmek istediklerini belirtti. Afganistan Hükümeti Kadın Statüsü Birimi kadına şiddettin önlenmesi konusunda Bursa'da yapılan çalışmalar hakkında incelemeler yapmak için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Dr. Sunay Özkul'u ziyaret etti. Dünyanın her yerinde kadınların sorunlarının benzer olduğunu belirten İl Müdürü Özkul, "Kadın erkek eşitliği ile elde etmek istenen birebir denk olmak değil, dengeyi sağlamaktır. Kadının ekonomiye ve sosyal hayata katılımını göz ardı etmemek gerek" dedi.

BUTONU İNCELEDİLER
Afganistan'da şiddeti önlemek için ŞÖNİM'i model olarak seçen heyet ziyaret sırasında merkezi inceleyerek bilgi edindi. Afgan Heyet Sözcüsü Najia Afshar ve beraberindeki heyet temsilcileri panik butonunu yakından inceledi. Butonun çalışması hakkında bilgi veren İl Müdürü Özkul, ŞÖNİM'e butonun caydırıcı bir etkisi olduğunu belirterek, merkeze başvuran kadınlar için uygulanan prosedürü detaylarıyla anlattı. Afgan kadınlar aynı sistemi ülkelerinde kullanmak için çalışacaklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa model oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN