Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meyve ihracatı bu yıl yüz güldürecek

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) kanalıyla yapılan ihracat yılın ilk çeyreğinde yüzde 11 yükseldi. Geçen yılın yüzde 12'lik kaybı bu yıl telafi edilecek

Giriş Tarihi: 14.4.2013
UYMSİB üç aylık dönemde ihracatını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artırarak, 18 milyon 471 bin dolar seviyesine yükseltti. Bu rakam 2012'de 16 milyon 663 bin dolardı. İhracattaki yüzde 11'lik artışta en büyük ihraç kalemi olarak göze çarpan siyah zeytindeki yüzde 45'lik artışın etkili olduğu görülüyor. Ülke geneli yaş meyve sebze ihracatı da bu dönemde yüzde 2,5 oranında arttı ve sektörün toplam ihracatı 579 milyon 471 bin dolar oldu.

SİYAH ZEYTİNDE LİDER

UYMSİB kanalıyla üç aylık dönemde yapılan ihracatta 8 milyon 949 bin dolarla siyah zeytin ilk sırada yer alırken, pırasa 2 milyon 16 bin dolarla ikinci, 1 milyon 943 bin dolarla da patates üçüncü oldu. Bu ürünleri sırasıyla; biber, yeşil zeytin, soğan ve ayva izledi. Siyah zeytindeki artış yüzde 45, pırasadaki artış ise yüzde 78 olarak dikkat çekti. Ülke grubu bazında ihracat oranlarına bakıldığında ise ilk sıradaki Almanya 8 milyon 565 bin dolarlık payıyla toplam ihracatın yüzde 46'sını oluştururken, Hollanda 1 milyon 481 bin dolarla ikinci, Azerbaycan da 1 milyon 291 bin dolarla üçüncü sırada yer aldı. Bu ülkeleri sırasıyla İsviçre, Birleşik Krallık, Libya ve Suriye izledi. 2013 yılı ilk 3 ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre Almanya'ya ihracatın yüzde 22, Hollanda'ya yüzde 40, Azerbaycan'a ise yüzde 1495 gibi çok büyük bir oranda arttığı göze çarptı.

'GEÇEN YILI TELAFİ EDECEĞİZ'
Yılın ilk 3 ayında ihracatta yaşanan yükselişle ilgili değerlendirmelerde bulunan UYMSİB Başkanı Dr. Salih Çalı, ihracatta 'güvenilir ürün' için imaj güçlendirmes için aralıksız çalıştıklarını söyledi. Çalı, "2012'de iklim koşullarında yaşanan dalgalanmalar, AB ve komşularda yaşanan siyasi ve ekonomik krizler de sektörü olumsuz etkilemiş ve ihracatımız geçtiğimiz yılı yüzde 12 değer kaybıyla tamamlamıştı. Ancak 2013'den daha umutluyuz. 2013 İhracatta Kiraz Yılı çalışmalarımız kapsamında Japonya'ya kiraz, ABD'ye Bursa Siyah İnciri'nin ihracatı için girişimlerimizi yoğunlaştıracağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meyve ihracatı bu yıl yüz güldürecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN