Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Yaşadığım acılar bana güç veriyor'

Ünlü sinema ve dizi oyuncusu Ceyda Düvenci, çocukluğundan beri yaşadığı olumsuzlukların kendisini motive ettiğini belirterek "Bir buçuk yaşındayken geçirdiğimiz kazada annem görme yetisini kaybetti. Babam iflas etti. Bir süre hamburgercide çalıştım. Çocuğum hastalandı. Gücümü tüm bu acılardan alıyorum" dedi

Giriş Tarihi: 14.4.2013
Bursa Gazeteciler Cemiyeti, Nilüfer Belediyesi ve Uludağ Üniversitesi'nin birlikte gerçekleştirdiği Yüz Yüze Söyleşileri'ne ünlü oyuncu Ceyda Düvenci konuk oldu. Basın Kültür Sarayı Uğur Mumcu Sahnesi'nde gerçekleşen söyleşinin moderatörlüğünü Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı yaptı. Çok sayıda dinleyicinin katıldığı söyleşide hayatına dair bazı kesitler anlatan Ceyda Düvenci, şunları söyledi: "Ben bir Atatürk çocuğuyum. Anneannem, Atatürkçü bir öğretmendi. Bana Allah'a inanmayı, dua etmeyi ve okumayı öğretti. Her akşam Ayetel Kursi'yi okumam bir görev olduğu gibi yarım saat kitap okumam da bir görevdi. Anneannem, verdiği ödevi takip eden insandı. İyi ki öyleydi. Bugün hem şükretmeyi, hem de olaylar üzerine etraflıca düşünmeyi ona borçluyum. Okumayı her bakımdan çok önemli buluyorum. Gençlere diyorum ki, ne düşünürseniz düşünün ama altı kuvvetli düşünceleriniz olsun! Bunun için okumak şart. Düvenci konuşmasına şöyle devam etti: "Bana, 'bu motivasyonu, bu enerjiyi nasıl sağlıyorsun? Nereden buluyorsun bu enerjiyi ve işine nasıl bu kadar odaklanıyorsun' diyorlar. Benim motivasyonum, yaşadıklarım, deneyimlerim ve acılarımdan. Bir buçuk yaşındayken annemle geçirdiğim kaza. Annemin görme yetisini o kazada kaybetmesi. Babamın, her şeyimizi kaybederek iflas etmesi. Elimizde bir tane bavulla Bursa'ya gelişimiz. Lise ikinci sınıfta iken bir hamburgercide çalışmaya başlamam. Sonra İstanbul'a gidişimiz. İstanbul'da kızını gözden uzak tutmama arzusundaki babamın beni Dormen tiyatrosuna vermesi ve orada, hiç hayalimde bile yokken mesleğime adım atmam. Sonra kocaman bir insan olduğumda da çocuğumun hastalığı. Onun daha bir buçuk yaşındayken önemli bir rahatsızlığı olduğunu öğrenmem. Sizi de üzmek istemediğim için kişisel sorunlarıma girmek istemiyorum. İşte bunlar gibi birçok acı yaşantı, birçok üzüntü verici olay geçti hayatımdan. Bunlardan dolayı çok ağladım ve çok mutsuz oldum. Ama beni acılarım var etti.."

'BU ACI BENİM' DEDİM...

Gücünü bu acılardan aldığını anlatan Düvenci, "Motivasyonumu tevekkülümden, inançlarımdan, Allah'a inancımdan, acılarımla kendi kendime başa çıkmam gerektiğini kabul etmemden alıyorum. Dedim ki; sen seçildin! Bu acı senin! Başa çıkmak da sana düşer. Bu sınavı geçmek zorundasın. Şükrettim, Allah'tan yardım istedim yalnızca, başka hiç kimseden değil ve bütün bunlarla başa çıkarken güçlendim. Çocukluğumdan beri yaşadığım birçok olay bunu öğretti bana" diye konuştu.

"DEVAMINDAN YANAYIM"
Düvenci, Başbakan Erdoğan'ın "barış süreci veya Kürt açılımı" olarak nitelediği gelişmeler konusunda görüşünün sorulması üzerine ise şunları söylEdi: "Ben barıştan yanayım. Bir sanatçının barıştan yana olmasını yadırgamamak lazım. Bütün sanatçıların, yalnız sanatçıların da değil, hepimizin barışı savunmamız, savaşlara karşı çıkmamız lazım. Ben, barışın bir an önce olmasını istiyorum. Evlatlar ölüyor, biliyorsunuz. Gencecik, hayatın baharında evlatlarımız bunlar. Anne ve babaların yüreği yanıyor. Onlarla birlikte hepimizin de yüreği yanıyor. Başka türlü de olmaz zaten. Ölümlere üzülüyoruz. Her ocağa ateş düştüğünde bizim de ocağımıza ateş düşüyor. Her annenin yüreği gibi bizim de yüreğimiz yanıyor. Bütün anneler gibi bir an önce savaşın ve çatışmanın bitmesini istiyorum. Bunu istediğim için barışı getirmeye dönük girişimleri, kimden gelirse gelsin, destekliyorum ve inşallah başarılı olurlar diyorum."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yaşadığım acılar bana güç veriyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN