Hande için odalar devrede

Giriş Tarihi: 21.4.2013

Bursa'da Ziraat Fakültesi yüksek lisans öğrencisi Hande Özyürek'in, deney yaparken elindeki tüpün düşüp parlaması sonucu alevler içinde kalmasının yankıları sürüyor

Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Laboratuvarı'nda geçtiğimiz hafta yağ tayin analizi deneyi yapmak isteyen Hande Özyürek, içersinde hekzan gazı bulunan deney tüpünü yere düşürdü. Tüpte bulunan gazın bir anda parlaması sonucu alevler arasında kalan genç kızın vücudunun yüzde 40'ında yanıklar oluştu. Hastaneye kaldırılan Özyürek, yoğun bakımda tutulmaya devam ediliyor. Yaşanan kazayla ilgili açıklama yapan Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Ali Uluşahin, "Kolay alevlenebilir sınıfındaki hekzan gazı, laboratuvarda yağ çözücü olarak kullanılmaktadır. Hekzan, kolay alevlenebilir olmasının yanı sıra aşağıdaki sağlık risklerini de beraberinde bulundurmaktadır. Heptan veya oktanın, yağı daha iyi çözmesine ve sağlık açısından güvenli olmasına karşın, hekzan, kolay bulunur olması ve ucuz olması sebebiyle tercih edilmektedir. Yağlı tohumlardan yağ çıkarmak için de kullanılan hekzan gazı, kuvvetli oksidanlarla şiddetli tepkimeye girerek yangına neden olabilir. Bu yüzden kabı sıkıca kapalı, kuru ve iyi havalandırılmış yerlerde, ısıdan, tutuşmaya yol açabilecek her şeyden uzak tutulması gerekmektedir" dedi.

'GÜVENLİK ÖNCELİKLİ OLMALI'
Hekzan buharının, havadan ağır olduğu için zeminde yayılarak uzak mesafelerde tutuşmalara neden olabildiğine dikkat çeken Uluşahin, atmosfer sıcaklığındaki hava ile patlayıcı karışımların oluşturabileceğini ve yangın durumunda tehlikeli yanıcı gazlar veya buharlar gelişebildiğini hatırlattı. Uluşahin, "Bu sebeple kullanılan laboratuarda mutlaka çok iyi bir havalandırma sistemi bulunmalıdır. Laboratuarda bulunan tüm kimyasal malzemeler, düşük miktarlarda depolansa da tehlike içerir. Hekzan, bunlardan sadece biridir, Hande Özyürek de bu kazazedelerden biri. Bu sebeple kimyasal malzemelerle çalışmalarda alınması gereken güvenlik önlemleri hem akademisyenler hem de öğrenciler tarafından titizlikle uygulanmalıdır. Kullanılacak her bir kimyasal maddenin Güvenlik Bilgi Formları mutlaka incelenmeli ve bilinmelidir. Laboratuar güvenliği ve çalışma kuralları konularında gerekli eğitimlerin ve altyapının sağlanması, teorik bilgilerin pratiğe dönüştüğü laboratuarda öncelik olmalıdır. Alışılagelmiş yöntem olan kazalara müdahale yerine kazaları oluşturabilecek riskleri önceden tespit edip, gerekli tedbirleri alarak riskleri minimize etmek, kazaların oluşmasına fırsat vermemek konusunda çalışma yürütülmelidir. Benzer kazaların yaşanmaması için öncelikle üniversitelerimizi ve tüm ilgilileri, çalışmalarını bu hassasiyette sürdürmeye davet ediyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hande için odalar devrede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN