Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nilüfer'de yeni bir kent doğuyor

Giriş Tarihi: 26.4.2013

Nilüfer Belediyesi'nin projelendirdiği Eko-Kent için düğmeye basıldı. 300 bin kişiyi kapsayan dev proje için bilgilendirme toplantılarının ilki Kayapa'da düzenlendi

Türkiye'nin alanında tek projisi olarak işaret edilen 'Eko Kent' projesi Nilüfer'de hayata geçiyor. Kentsel dönüşümle doğa ile iç içe yaşamın birarada sunulduğu proje kapsamında ilk bilgilendirme toplantısı yapıldı. Kayapa Düğün Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya Başkan Mustafa Bozbey, başkan yardımcıları ve planı hazırlayan Prof. Dr. Hüseyin Kaptan katıldı. Eko-kent projesini "Türkiye'nin en önemli planlarından biri" olarak nitelendiren Bozbey, yoğun göç alan Nilüfer'in bu proje ile hem sürdürülebilir bir gelişim sürecine güvenle hazır olacağını, hem de yaşanabilir, doğa ile uyumlu, modern bir yaşam alanı kazanacağını belirtti. Mustafa Bozbey "Artan göçle birlikte bölgedeki toplu konut ihtiyacını göz önünde bulundurarak bu bölgede farklı ve nitelikli bir plan ihtiyacı ortaya çıktı. Mevcut planın rağbet görmemesi nedeni ile talep yaratacak, yatırımcıların ilgisini çekecek bir plan hazır- ladık. İnsanların yaşam kalitesini yükselterek, çevre sağlığını sürdürülebilir bir gelişim ile uyumlu hale getirecek bu projenin, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bakanlık ile koordinasyonlu çalışmalarımız neticesi hayata geçeceğine inanıyorum" dedi. Projenin teknik detayları hakkında bilgi veren ve Kayapalılar'ın sorularını yanıtlayan şehir Plancısı ve İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi Kurucusu Prof. Dr. Hüseyin Kaptan, 2030 yılına kadar Bursa'nın 1 milyon, Nilüfer'in ise 300 bin kişi göç alacağını tahmin edildiğini, ancak Bursa'nın bu rakamı karşılayacak yeterli gelişme alanı bulunmadığını ifade etti. Kaptan, bu nedenle Nilüfer bazında ekonomik, ekolojik ve sosyal sürdürebilirlik anlamında Kayapa'nın eşsiz bir gelişim alanı sunduğunu ifade etti.

AVRUPA STANDARTLARINDA

Hüseyin Kaptan, Görükle ve Kayapa bölgeleri birer coğrafi alt bölge oldukları halde farklı otoriteler tarafından farklı planma süreçlerine tabi tutulduğunu söyledi. Yeni projede bölge, 50 bin kişinin sanayi sektörü, 50 bin kişinin de hizmet sektöründe istihdam edileceği bir anlayışla tasarladıklarını ifade eden Kaptan "Bu proje 300 bin kişinin yaşayacağı kentsel bir alt bölge organizasyonudur" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nilüfer'de yeni bir kent doğuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN