Hedef bin tonluk üretim

Giriş Tarihi: 28.4.2013

Ödenek sıkıntısı nedeniyle yapımı yılan hikayesine dönen biber kurutma fabrikasının önü açıldı. 3.5 milyon TL 'lik ödenekle kurulacak fabrikada yılda bin tonluk üretimle rekor kıracak

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Ovaazatlı beldesinde kurulması planlanan ancak ödenek sıkıntısı nedeniyle bir süre askıya alınan biber kurutma fabrikası nihayet hayata geçiyor. Çiftçinin ürettiği biberinin 2 kat daha değerli hale getirecek olan fabrikanın inşaatına başlanıyor. Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılan 3.5 milyon TL'lik özel bir ödenekle inşasına başlanan biber kurutma fabrikası bu sezona yetiştirilecek ve yılda bin tonluk üretim gerçekleştirerek rekor kıracak. Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Ovaazatlı beldesinin ün yapmış olan "Azatlı Biberi" için kolları sıvandıklarını belirten Bursa Valisi Şahabettin Harput, yapılan çalışmaları SABAH BURSA'ya değerlendirdi. Bölge halkının kurutma fabrikası talebine kayıtsız kalmadıklarını belirten Harput, kasaba statüsünde olduğu için il özel idaresinden bütçe alamayan beldeye, Valiliğin talebiyle Maliye Bakanlığı'ndan 3.5 milyon TL özel ödenek çıkartıldığını dile getirdi. Fabrika inşaatında incelemelerde bulunan Harput, beldede arazilere serilerek kurutulan ve Türkiye'nin dört bir yanına gönderilen Azatlı biberinin bundan böyle el değmeden tamamen organik bir şekilde üretileceğini söyledi. Biber üretiminde Türkiye'nin üçüncü sırada olduğunu hatırlatan Harput, "Zaten isim yapmış olan kırmızı toz biberin, bu fabrikayla katma değerini daha yüksek bir hale getireceğiz. Artık toz biber el değmeden üretilecek. Fabrika üretimde yılda bin tonla rekor kıracak" diye konuştu.

ÜRETİCİLER İŞLETECEK

Tesisi Ovaazatlı üreticilerin işleteceğini belirten Harput, ambalajlanan biberin dünya pazarındaki yerini alacağını söyledi. Vali Harput "Üç yıl önce sayın Bakanımız Faruk Çelik'le birlikte buradaydık. Ovaazatlıların sürekli bir talebi vardı. Bölgeye özel olarak yetiştirilen biberin değerlendirilmesini istiyorlardı. Burası kasaba. Kasabalara İl Özel İdaresi bütçesinden yatırım yapma imkanı olmuyor. O bakımdan yardım yapamadık. Daha sonra neler yapabiliriz dedik ve sayın Bakanımız devreye girdi. Maliye Bakanlığı ile görüşüldü ve bir özel ödenek çıkarıldı" görüşünü dile getirdi. Vali Harput, "Ovaazatlı biberi Türkiye'nin aranan ürünlerinden biridir. Şimdi biz bu ürünü katma değeri yüksek hale getirmek suretiyle dünya pazarlarına satmak istiyoruz. Böylece vatandaşımızın ürünlerinin daha iyi değerlendirilmesini, emeğinin daha çok karşılık bulmasını sağlamak istiyoruz. Fabrikadan çıkan ürünü yurtdışına pazarlayarak beldenin adını da duyurmak istiyoruz" dedi.

'EN ÖNEMLİ İHTİYAÇTI'
Ovaazat Belde Belediye Başkanı İlhan Gürkaş ise verdikleri desteklerden dolayı Vali Harput'a ve yetkililere teşekkür ederek, "Bu tesis bölgenin en önemli ihtiyaçlarında birisiydi. Statümüz gereği bir kaynak sıkıntımız vardı ama çok şükür bu aşıldı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hedef bin tonluk üretim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN