Türkiye'nin en iyi haber sitesi

4 yılda 567 kişi iş sahibi oldu

Giriş Tarihi: 3.5.2013

Bursa Osmangazi'de başlayan meslek edindirme kursları ev kadınlarını meslek sahibi yapıyor. Kurslarda, çok sayıda farklı branşta ücretsiz eğitimler veriliyor

Bursa'nın nüfus bakımından en kalabalık mahallelerinin başında gelen Bağlarbaşı mahallesinde yaşayan kadınlar, Bağlarbaşı meydanında faaliyete geçen hizmet binasında düzenlenen kurslarla meslek sahibi oluyor. Osmangazi Belediyesi ve Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen, 16 yaş ve üzeri bayanlar katılabildiği kurslar, haftada 3 gün gerçekleştiriliyor. Kurslara katılarak başarılı olanlara, Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen sertifikalar verilirken, bayanların sertifika alabilmek için dikkat etmeleri gereken en önemli kural ise devamlılığı sağlamaları. Yaklaşık 8 ay süren eğitim süresince, 4'te bir oranında devamsızlık yapan kursiyerler sertifika alamıyor.

40 FARKLI BRANŞ

Bağlarbaşı Meydanı'ndaki kursu ziyaret eden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, kursa katılan bayanların çalışmalarını inceleyip, öğretmenlerden bilgi aldı. Osmangazi Belediyesi olarak düzenledikleri Meslek Edindirme Kurslarına, 4 yılda 17 bin 325 kişinin katıldığını, bunlardan 567'sinin iş sahibi olduğunu ifade eden Dündar, "Halk Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz kurslarımıza katılan vatandaşlarımız, kurslarımızda ücretsiz olarak yararlanabiliyor. Dil kursları, boya, resim, el sanatı, keman, gitar, giyim, bilişim teknolojileri gibi 40'a farklı branşta kurslar düzenliyoruz. Bağlarbaşı meydanında inşa ettiğimiz hizmet binamızda düzenlediğimiz giyim, ev mefruşatı, iğne oyası ve el sanatları kurslarımıza da 90 civarında ev hanımı katılıyor. Ev ekonomisine katkı sağlamak isteyen bayanlarımız, burada aldıkları eğitim ve sertifika ile, gerek kendi atölyelerini kurarak, gerekse de firmalarda iş bularak aile bütçelerine katkı sağlıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
4 yılda 567 kişi iş sahibi oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN