Bursa ihracatta ikinciliğe yükseldi

Giriş Tarihi: 5.5.2013

Bursa, en fazla ihracat yapan iller sıralamasında Kocaeli'ni geride bıraktı. Geçen yılın nisan ayı dikkate alındığında ihracatta ilk üçte yer alan Bursa, bu yıl ikinciliğe yükseldi

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Nisan ayında da yükselişini sürdürerek geçen yılın aynı dönemine göre ihracatını 14.54 artırarak 117 milyon 598 bin dolar ihracat gerçekleştirdi. İhracat sıralamasında ikinci sıraya yükselen Bursa, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14 artışla Kocaeli'ni geride bıraktı. Türkiye'nin, Nisan ayı ihracatı yüzde 4.9 artışla 11 milyar 870 milyon dolara ulaşırken, en çok ihracat gerçekleştiren iller sıralamasında ilk 5'te İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir ve Ankara yer aldı. Nisan ayında tarım ürünleri ihracatı yüzde 13.7, sanayi ürünleri ihracatı yüzde 2.8, maden ihracatı ise yüzde 25.2 yükseldi.

80 MİLYON DOLARLIK FARKLA

Bursa Girişimci İş Adamları Derneği (BUGİ- AD) Başkanı Ali Fuat Er, Bursa'nın ihracat sıralamasında ikinci sıraya yükselerek geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14 artış gösterdiğini belirtti. Nisan ayında en çok ihracat gerçekleştiren ilk 5 ilin ihracat rakamlarını da değerlendiren Er, İstanbul'un 5 milyar 154 milyon dolar, Bursa'nın 1 milyar 125 milyon dolar, Kocaeli'nin 1 milyar 46 milyon dolar, İzmir'in 730 milyon dolar ve Ankara'nın 566 milyon dolarlık ihracat yaptığını ifade etti.

EKONOMİ BARIŞA BAKIYOR

Terör konusunun çözüme kavuşmasının ekonomiyi de hareketlendireceğini söyleyen Burkay, "Eğer terör konusunda çözüm gerçekleşirse Türkiye ekonomisi uzun vadede yeni bir çıkış sürecine girecek. Türkiye 2023 hedeflerine ulaşmakta hiç zorluk yaşamaz"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa ihracatta ikinciliğe yükseldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN