Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kassel'e model olduk

Kassel Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü öğrencileri, Bursa'da çocuk, yaşlı ve engellilere yönelik çalışmaları yerinde inceledi

Giriş Tarihi: 10.5.2013
Bursa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Kassel Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü öğretim görevlisi Bijan Otmishi ve öğrencilerini ağırladı. Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü'nün öğrenci değişim programı ile kente gelen Kassel heyeti Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Dr. Z. Sunay Özkul'dan Bursa'da gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi edindi. Heyete Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü'nden Prof. Dr. Serpil Aytaç, Araştırma Görevlileri Burak Faik Emirgil ve Serhat Özgökçeler ile Dr. Emin Cihan Duyan eşlik etti.

"KAYINVALİDEME BAKAMAM"
Yaşlılar, engelliler ve çocuklara yönelik hizmetler hakkında Özkul'a sorular yönelten Bijan Otmishi ve öğrencileri hazırlayacakları raporla ülkelerindeki çalışmalara farklılık kazandırmayı amaçlıyor. Ali Osman Sönmez Huzurevi'ni ziyaret eden öğrenciler burada kalan yaşlılarla da bir süre sohbet ederek odalarına konuk oldu. Evde bakım hizmeti hakkında detaylı bilgi veren Özkul, Türk kültüründe yaşlılara bakmanın vicdani sorumluluk olduğundan bahsederek, uzun yıllar kayınvalidelerine bakan gelinlerden örnek verdi. Heyetteki genç bir öğrencinin "Kayınvalideme bakamam, zaten annem kızar, izin vermez" sözleri iki kültür arasındaki farklı aile yapısını ortaya koymuş oldu. Kassel'deki huzurevi hakkında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Dr. Z. Sunay Özkul'a bilgi veren Bijan Otmishi evde engellisine ya da yaşlısına bakan aile bireyine sağlanan maddi destek uygulaması hakkında sorular sordu. Bu ziyaret sayesinde Türk kültürünü ve aile yapısını yakından tanıma fırsatı bulduklarını belirten Bijan Otmishi, "Şimdi Türk dostlarımızı daha iyi anlıyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kassel'e model olduk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN