Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gemlik çöplüğü artık kokmuyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi Gemlik'te kötü kokuya neden olan çöp alanını rehabilite etti. 60 bin metrekarelik alanda 1 milyon 300 bin TL'ye mal olan çalışma örnek oldu

Giriş Tarihi: 12.5.2013
Gemlik'te 40 yıldır kullanılan 'Gemlik çöplüğü' Büyükşehir Belediyesi'nin girişimiyle kötü kokudan kurtuldu. 60 bin metrekarelik alanda 1 milyon 300 bin TL'ye mal olan çalışmayla bölgedeki çöpler yayılarak üzeri 50 santim toprakla örtüldü. Hava ve suyla teması kesilen çöp alanında, biriken gazın açığa çıkması için de 14 adet baca bölgeye yerleştirildi. Gemlik çöplüğü olarak bilinen alanda incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesi'nin temiz çevreyi hedef alan çalışmalarının gurur verici olduğunu belirterek, "Bursa'da sağlıklı kent hedefimiz doğrultusunda çevre ve altyapı çalışmalarına büyük önem veriyoruz" dedi.

40 YILLIK SORUN

Altepe, Gemlik ve Orhangazi ilçelerindeki çöplerin 40 yıldır bu çöplükte toplandığına işaret ederek, "Gemlik çöplüğü olarak bilinen bu alan, yıllardır toplanan çöplerden dolayı çok kötü bir haldeydi. Burası vahşi depolama alanı olarak kullanılıyordu. Yaklaşık 60 bin metrekarelik alanda olumsuzlukların giderilmesi noktasında çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Büyükşehir Belediyesi olarak burada yaptığımız rehabilitasyonun ardından kötü tablonun ortadan kaldırıldığı bölge, sağlıklı bir görünüme kavuştu" diye konuştu.

TOPRAKLA ÖRTÜLDÜ

Başkan Altepe, alanda yapılan sağlıklaştırma uygulamaları kapsamında, bölgedeki çöplerin yayılarak üzerinin 50 cm toprakla örtüldüğünü, bu sayede hava ve suyla temasının kesildiğini; biriken gazın açığa çıkması için de 14 adet bacanın bölgeye yerleştirildiğini söyledi. Alt kısımda toprak kaymalarının önüne geçmek için de sedde yapıldığını anlatan Altepe, alanın çevresine çit yapılarak bölgenin korumaya alındığını ve çalışmaların, 1 milyon 300 bin TL'ye mal olduğunu sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gemlik çöplüğü artık kokmuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN