Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursa'dan 'Sen de yapabilirsin' çağrısı

Giriş Tarihi: 15.5.2013

Başarılı kadınların öyküsü Bursa'da yazıldı, geliri Kanserli Çocuklara Umut Vakfı'na bağışlandı. 37 kadından 37 başarı öyküsünü konu alan "Ben Yaptım Sen de Yapabilirsin" adlı kitap kadınlar için ders niteliğinde...

Bursalı Serap Kaya'nın geliri Kanserli Çocuklara Umut Vakfı'na (KAÇUV) bağışlanmak üzere başlattığı projede Türkiye'nin başarılı 37 kadını aynı kitapta buluştu ve başarı öykülerini anlattı. Kaya, "Türkiye'de son yıllarda kadınlar çok başarılı işlere imza atmaya başladı ve ben bu işlerin nasıl ortaya çıktığının öyküsünü yazarak kendi içinde 'acaba yapabilir miyim?' sorusunu soran kadınlara "evet yapabilirsin" demek istedim. Birbirinden çok uzak kulvarlarda kadınları konuk ettiğim kitabımda her işin başarılabileceğini kanıtladım" diyor.

KADINLAR TEŞVİK EDİLİYOR

Bir yandan kadınların çalışma hayatına katılımını teşvik etmeyi diğer yandan ihtiyacı olan kurumlara yardım etmeyi amaçlayan projenin mimarı Serap Kaya, "Ben kendimi bildim bileli ailemizde hep bir kanser mücadelesi vardır. Babamı, annemi ve yeğenimi bu hastalık yüzünden kaybettim. Maddi durumu çok iyi bir aile olmadığımız için böylesine zorlu bir hastalığın tedavisinin ne kadar zor olduğunu da tecrübe etme fırsatım oldu. Çok yakınlarım hastaydı ve hasta olmakla hasta yakını olmak nasıl duygular bunu da tattım maalesef. Küçükken yaşadığım bu zorlu süreçlerde hep büyüdüğümde çok zengin olup bir hastane kurmayı isterdim. Böylece hiç kimse kanserden ölmeyecekti. Şimdilik bunu yapamasam da elimden bir şey gelsin istedim" diyerek kitabın sosyal yönüne de dikkat çekiyor.

ÜNLÜ KADINLAR BİR ARADA
Bennu Gerede, Betül Mardin, Emine Örnek, Aslı Aktaş, Leyla Alaton, Muazzez İlmiye Çığ, Nurcan Özdemir, Yıldız Kenter gibi tüm Türkiye'ce tanınan isimlerin yer aldığı kitap oluşurken unutulmayacak anıların da biriktiğini belirten Kaya, "Betül Mardin benim için bir duayendi ve ben kendisini kitabıma alma kararı verdikten sonra çok uzun bir ulaşma süreci geçirdim, en son asistanına ulaşabildim bana dönüş yapacaklarını söyledi. Aradan zaman geçti ve bir yaz günü telefonum çaldı, açtım ve karşımda 'Ben Betül Mardin' diyen bir ses duydum. Öyle büyük bir heyecan yaşadım ki, panik halinde telefonu suratına kapattım. Ne yapmam gerektiğini bilemiyordum sonra yine bir panikle kendisini geri aradım, kekeleyerek yaptığım tanıtma konuşmasının ardından 'Siz bu kitapta olursanız ben yapabileceğime inanacağım' dedim. Bu sayede kendisinden 20 dakika kopartma şansım oldu" diye özetlediği anısıyla, çok özel dostlar kazandığını da belirtiyor.

8 AYDA BİTTİ
Kitabını oluşturmak için çok fazla hayat hikâyesi dinlediğini ve bu kitapla adeta büyüdüğünü belirten Serap Kaya, projenin lansmanında bir de serginin yer aldığının altını çiziyor. Kitabın konuğu kadınların fotoğraflarından ve iş, siyaset dünyasının başarılı kadınlarının çocukluk hatırlarına dönüşlerinden yararlanılan serginin açılışına ise ilerlemiş yaşına rağmen Muazzez İlmiye Çığ'ın katılımının önemine dikkat çekti. Sekiz ay gibi kısa bir sürede yoğun bir çalışma temposuyla ortaya çıkan kitabın amatör bir ruhla yazıldığını, ikinci bin satışına doğru hızla ilerlediğini belirten Kaya, "Bu kitap ne kadar satarsa o kadar çok çocuğa dokunacağımızı düşünmek beni çok mutlu ediyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa'dan 'Sen de yapabilirsin' çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN