Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracatta Bursa devrimi

Bursa Ar-Ge yatırımlarıyla ihracatını son 10 yılda yüzde 222 artırdı. Nisanda 1 milyar 125 milyon dolarlık ihracatıyla sanayi kenti Kocaeli'yi geride bırakıp ikincilik koltuğuna oturan Bursa'nın bu başarısını TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ile konuştuk

Giriş Tarihi: 15.5.2013
Hükümetin araştırma geliştirme (Ar-ge) faaliyetlerine ve yeni teknolojilere verdiği desteği en iyi kullanan il olan Bursa, yaptığı çalışmaların sonucunu ihracatını 10 yılda yüzde 222 artırarak aldı. Tekstil ve otomotiv kenti olan Bursa, yıllık ihracatını 11 milyar 123 milyon dolara çıkardı. Bu başarı yeni yatırımları da getirerek, ilin ihracattaki rakiplerini geçmesini sağladı. Bursa geçtiğimiz yıl nisan ayında 987 milyon 383 bin dolar olan ihracatını, bu yılın nisan ayında 1 milyar 124 milyon 622 bin dolara yükselterek Kocaeli'yi de ihracatta geçti. Kentin ihracattaki bu başarısını SABAH BURSA'ya değerlendiren Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Bursa'nın artık marka şehir haline geldiğini ve sanayinin her alanında dünya ile rekabet edebilir duruma yükseldiğini vurguladı. Büyükekşi "İhracatçılarımıza, kendi denizlerimizde yelken açmaktan çok, okyanusa çıkmalarını öneriyorum. Çünkü, okyanusun devasa dalgalarını yenen ihracatçı, kendi denizlerimizde rahatlıkla dolaşabilir. Bizim ihracatçılarımız, krizlerin de verdiği derslerle, hem yurt içine hem de yurt dışına yönelik eş zamanlı üretim yapabilmeyi başardı. Bu da Türk insanının pratikliği ve zekasını gösteriyor" dedi. Bursa'nın 2023 ihracat hedefinin 45 milyar dolar olarak belirlendiğini belirten Büyükekşi, Bursa'nın yükselişine ilişkin sorularımızı yanıtladı.

Bursa nisanda İstanbul'un ardından ihracatta ikinci oldu. Başarının arkasında sizce neler olabilir?
Bursa, hem sanayi üretimi hem de ihracatımız açısından ülkemizin en önemli illerinin başında geliyor. Bursa'nın Türkiye ekonomisine ve ihracatına katkısı rakamlara da yansıyor. Bursa son 10 yılda ihracatını yüzde 222 artırarak, 11 milyar 123 milyon dolara yükseltti. Dünyada bizi başarıyla temsil eden Bursa'daki firmalarımızın sayısı ise 3 bin 480'e ulaştı. Bugün baktığımızda birçok ülkedeki fabrikalarla kıyaslandığında Bursa'daki fabrikalarımızın üretim kalitesinin çok üst noktalarda olduğunu görüyoruz. Çünkü Bursa inovasyona, teknoloji yoğun üretime odaklanıyor. Bursa, Ar-Ge ve tasarıma yatırım yapıyor. Bunun sonucunda da Bursa'ya yeni yatırımlar geliyor.

Bursa ihracattaki bu başarısını nasıl sürdürülebilir kılabilir?
Başarıyı yakalamak önemlidir, ama ondan daha da önemli olanı, bu başarının sürdürülmesidir. Bursa'da bunun için, inovasyona yönelik farkındalığın artırılması, Ar-Ge, tasarım ve markalaşmaya odaklı bir üretim stratejisi oluşturulması gerektiğini düşünüyorum. Bu sayede katma değeri yüksek ürünler üretilerek ve ihraç edilerek, Bursa ilimizin başarılarını yeni başarılar katılabilir.

BURSA MARKA ŞEHİR OLDU

Bursa bir yandan sanayi kenti, özellikle otomotiv ve tekstilde lider bir kent. Diğer yandan tarım kenti. Sizce kenti daha ileriye taşıyabilmek için farklı neler yapılmalı?
Biliyorsunuz Türkiye İhracatçılar Meclisi, ihracatımızı 2023 yılında 500 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Ve bu hedefe doğru emin adımlarla ilerleken, ihracatımızı tabana yaymak gibi bir misyon da üstleniyoruz. Bu noktadan hareketle 1 milyar dolar eşiğini geçememiş şehirlerimizde ihracatı ekonomik faaliyetin temel odağı yapmak için Ortak Akıl Toplantıları düzenliyoruz. Ortak Akıl Toplantılarımızda illerimizin ihracat potansiyelini açığa çıkararak markalaşmasına katkı sağlıyoruz. Bursa ilimiz ihracatta Ortak Aklı çoktan yakaladı. Artık Bursa, Türkiye'nin lider marka şehirleri arasında yer alıyor. Bursa, stratejik konumuyla üretim ve lojistik merkezi olabilecek güçlü bir potansiyele sahip.

Bursa'yı küresel anlamda da marka şehir haline getirebilmek için sizce neler yapılmalı?
Biliyorsunuz dünyanın üretim kapasitesi arttıkça, ürün seçiciliği de artıyor. Ürün seçiciliği arttıkça marka kavramı giderek ön plana çıkıyor. TİM olarak 2023'e giderken 10 yılda 10 dünya markası yaratmayı hedefliyoruz. 2023 yılına kadar marka destek programı kapsamında desteklediğimiz firma sayısını 50'ye, Turquality programı kapsamında desteklediğimiz firma sayısını 125'e yükseltmeyi hedefliyoruz. Bursa'nın da bu hem marka destek programı, hem de TURQUALITY programı kapsamında onlarca küresel markalar çıkaracağına inanıyoruz.

BURSA'NIN ALTYAPISI GÜÇLÜ
Bursa'nın sosyo-kültürel altyapısını bu önerileriniz çerçevesinde yeterli buluyor musunuz?
Bursa'nın çok güçlü bir sosyal ve kültürel altyapısı var. Bursa bu altyapıyı üniversite sanayi işbirliğini artırarak güçlendirecek. Büyük bir sıçrama yapacak. Bu noktada Otomotiv ve Tekstil İhracatçıları Birliklerimiz tarafından düzenlenen Ar-Ge Proje Pazarı ve tasarım yarışmalarını oldukça önemli görüyoruz. Aynı zamanda sanayicinin ihtiyacını karşılayacak ara elemanların eğitilerek nitelikli işgücüne dönüştürülmesi çok önemli. Bursa, bu konuda da öncü illerimizden biri. Daha fazla meslek lisesi açılarak beceri sahibi ara elemanlar yetiştirilmesi gerekiyor.

HEDEFİ AŞMASI SÜRPRİZ OLMAZ
Bursa'nın 2023 ihracat hedefi nedir? Bu hedefe ulaşmak için neler yapılabilir?
2023 hedeflerinde Bursa'nın ihracatını 45 milyar dolara ulaştırması hedefleniyor. Bursa'nın bu hedefe ulaşabilmesi için önümüzdeki 10 yıl içerisinde ihracatını 4 kat artırması gerekiyor. Daha önce de vurguladığım gibi, inovasyon, Ar-Ge, tasarım ve markalaşmaya odaklanmış bir Bursa'nın bu hedefe ulaşması, hatta bu hedefi aşması sürpriz olmaz diye düşünüyorum.

OTOMOTİV KİLİT SEKTÖR
Yerli otomotiv konusunda Bursa'nın somut bir adımı olabilir mi?
Otomotiv sektörü, bizi 2023 ihracat hedefimize taşıyacak en kilit sektörlerimizden biri. Otomotiv sektörümüz 2023 yılı hedefi 75 milyar dolar. Eğer biz 75 milyar dolarlık ihracat hedefimizi gerçekleştirirsek dünya ticaretinden aldığımız payı yüzde 1.56'dan yüzde 2.40'a çıkaracağız. Ne kadar üretimi yurtiçinde yapabilirsek, sektörümüz o denli ölçek ekonomisi yakalar, karlılığı artırır, katma değer üretir, istihdamı yükseltir ve cari açığı düşürür. Otomotiv ihracatında aslan payını alan, adeta otomotivin başkenti konumunda olan Bursa'nın, aynı zamanda güçlü yan sanayisi ile yerli otomobil üretimi konusunda en şanslı illerimizden biri olduğunu düşünüyorum. Çünkü Bursa, hem otomotiv sanayinin yoğunluğu, hem kapasitesi, hem bilgi birikimi, hem üretim kültürü, hem de bu konudaki deneyimi ile öne çıkan bir ilimiz. Bursa önemli ölçüde yüksek katma değer ile otomobil markası geliştirebilecek bir ilimiz, zaten bu yönde araştırmalar da devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatta Bursa devrimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN