Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İkinciliği kaptırmayız

Türkiye'nin ikinci büyük İhracatçılar Birliği'ne sahip olan Bursa ekonomisinin patronları, ihracatta Kocaeli'den geri aldıkları ikincilik koltuğunu kaptırmamakta kararlı...

Giriş Tarihi: 15.5.2013
Bursa, geçtiğimiz yıl Kocaeli'ne kıl payı kaptırdığı ihracatta ikinciliği bu yıl geri almakta kararlı olduğunu nisan ayında bir kez daha gösterdi. 2011'de ihracatta İstanbul'dan sonra ikinci il olan Bursa geçtiğimiz yıl bu unvanını Kocaeli'ne sadece 100 milyon dolarlık bir farkla kaptırmıştı. 2012'de 13 milyar dolar ihracat ile Kocaeli ikinci, 11.9 milyar dolar ile Bursa üçüncü olmuştu. Ancak Nisan ayı rakamlarına bakılınca Bursa'nın bu yılı Kocaeli'nin önünde bitirmesine kesin gözüyle bakılıyor. Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Nisan ayında da yükselişini sürdürerek geçen yılın aynı dönemine göre ihracatını 14.54 artırarak 117 milyon 598 bin dolar ihracat gerçekleştirdi. İkinci sıraya yükselen Bursa, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13.9'luk artışla Kocaeli'yi geride bıraktı. Türkiye'nin, Nisan ayı ihracatı yüzde 4.9 artışla 11 milyar 870 milyon dolara ulaşırken, en çok ihracat gerçekleştiren iller sıralamasında İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir ve Ankara yer aldı.

ALTERNATİF PAZARLAR BURSA EKONOMİSİNE YENİ SOLUK GETİRDİ
Türkiye'nin 50 ilinde toplam 4 bin 473 aktif üyesi bulunan Uludağ İhracatçı Birlikleri'nin Koordinatör Başkanı Orhan Gençoğlu, "UİB olarak Nisan ayı itibariyle yılın ilk 4 aylık dönemindeki ihracat 7 milyar 492 milyon 444 bin dolara ulaştı. Geçen yılın aynı dönemine göre ilk 4 aylık dönemde ihracatta yüzde 4.39 artış gerçekleşti. Yıl sonunda UİB olarak 21 milyar dolarlık ihracat hedefimize ulaşacağımızı düşünüyorum" dedi. Ülkenin büyümesinde en büyük payın başarılı ihracat hamleleri olduğunu kaydeden Gençoğlu, "Özellikle, Avrupa'da sıkıntıların etkisini azaltmaya yönelik Ortadoğu ve Afrika pazarlarına açılım büyük bir başarıdır. 2002 yılında bizim Ortadoğu ve Afrika ülkelerine ihracatımızın toplam ihracat içindeki payı yüzde 12 iken, bu rakam bugün neredeyse yüzde 32'ye ulaştı. 10 sene içerisinde bu kadar büyük bir dönüşüm yaşanmış. Bu dönüşüm yaşanmasaydı, Avrupa'daki borç krizinin Türkiye üzerindeki etkisi çok daha büyük olur, ihracatımız ciddi düzeyde kan kaybederdi" dedi. Gençoğlu, Türkiye'nin dışa açılım sürecinde birçok ülke ile vize muafiyeti anlaşmaları imzalamasının ihracata olumlu yansıdığını da dile getirdi.

UTİB'İN İHRACATI YÜZDE 14.54 ORANINDA ARTIŞ GÖSTERDİ
Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği'nin (UTİB) Nisan ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14.54 artış göstererek 117 milyon 598 bin dolar olarak gerçekleşti. UTİB Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye'nin 2023'teki 500 milyar dolarlık ihracat hedefine UTİB olarak 4 milyar dolarlık katkı koymayı hedeflediklerini ifade etti. Burkay "2013 yılının ocakta 23.90, şubatta 4.41, martta 6.78 ve nisanda ise 14.54 oranında ihracat artışı gösterdik. Avrupa pazarında yaşanan daralmaya rağmen yürüttüğümüz etkin alternatif pazar çalışmalarımızın neticesinde sürekli artış gösteren bir birlik kimliği kazandık" dedi. Terör konusunun çözüme kavuşmasının ekonomiyi de hareketlendireceğine dikkat çeken Burkay, "Daha önce terörle mücadeleye harcanan kaynaklar yatırımcıya, Ar-Ge'ye ve ihracatçıya aktarılırsa Türkiye 2023 hedeflerine ulaşmakta zorluk yaşamaz" diye konuştu.

AFRİKA AÇILIMI SÜRMELİ
Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nin (UHKİB) ihracatı ise nisanda yüzde 17.58 oranında bir yükselişle 46 milyon 813 bin dolara ulaştı. UHKİB Başkanı Şenol Şankaya, "Türk ihracatçısı Afrika, Asya ve hatta Amerika'ya açılmaya devam etmeli. Avrupa uçurumun kıyısından dönse de toparlanma uzun yıllar alacağı için Türkiye hızlı büyümesini destekleyecek yeni ihracat pazarları bulmak zorunda" dedi.

KrİZİ LEHE ÇEVİRDİK
Bursa Girişimci İş Adamları Derneği (BUGİAD) Başkanı Ali Fuat Er, dünya ticaretindeki durağanlığı Türkiye için "krizi lehe çevirme" konusunda fırsat olarak gördüklerine dikkat çekti. Er "Açıklanan rakamlar, Türkiye'nin ekonomik olarak her geçen gün daha iyiye gittiğini gösteriyor. Ürün ve pazar çeşitliliği, ihracat rakamlarının yükselmesinde önemli rol oynuyor. Bursa bu sayede ihracatta da atağa geçti" dedi.

UYMSİB İHRACATI 5 MİLYON 487 BİN DOLAR OLDU
Nisan ayında ihracatı yüzde 9.28 oranında artan Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) ise 5 milyon 487 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. UYMSİB'in, 2013'ün ilk dört ayındaki ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10.49 artarak 23 milyon 959 bin dolar olarak gerçekleştirildi. UYMSİB Başkanı Dr. Salih Çalı, ihracatta güvenilir ürün, imaj güçlendirmesi, yeni pazarlara erişim ve yaşanan sıkıntıların çözümü için aralıksız çalıştıklarını söyledi. Çalı, "2012'de iklim koşullarında yaşanan dalgalanmalar, AB ve komşularda yaşanan siyasi ve ekonomik krizler sektörü olumsuz etkiledi. Ancak 2013'den umutluyuz. 2013 İhracatta Kiraz Yılı çalışmalarımız kapsamında Japonya'ya kiraz, ABD'ye Bursa Siyah İnciri'nin ihracatı için girişimlerimizi yoğunlaştıracağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İkinciliği kaptırmayız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN