Türkiye'nin en iyi haber sitesi

47 bin evin elektriği çöpten sağlanacak

Metan Gazından Elektrik Üretim Tesisi'ni açan Başkan Altepe, insan sağlığı için tehdit oluşturan metan gazının dönüştürülmesiyle 47 bin konutun elektrik ihtiyacının karşılanacağını söyledi

Giriş Tarihi: 17.5.2013
ITC Bursa Enerji Üretim Sanayi AŞ işbirliğiyle yap-işlet-devret modeliyle kurulan Metan Gazından Elektrik Üretim Tesisi, Hamitler Çöplüğü'nde düzenlenen törenle hizmete açıldı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin evsahipliği yaptığı törene Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Vali Şahabettin Harput, Bursa Milletvekilleri Mustafa Öztürk, İsmail Aydın, Hüseyin Şahin ve Önder Matlı, AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın, ilçe belediye başkanları ile çok sayıda davetli katıldı. Altepe depolama alanında bulunan sulu çöplerin, her biri 1.4 megawat gücündeki 7 adet jeneratör vasıtasıyla saatte 5 bin 400 metreküp metan gazına dönüştürüleceğini ve metan gazından 9.8 megawat elektrik üretileceğini ifade etti. Alpete "Jeneratörlerde enerjiye dönüştürülen deponi gazı, borularla enerji üretim tesisine getirilecek. Üretilen elektrik, nakil hattı üzerinden TEİAŞ'a verilerek şebeke içi dağıtım sağlanmış olacak" dedi. Kurulan sistemden 76 milyon metreküp elektrik sağlanacağını ve bundan yaklaşık 47 bin konutun faydalanacağını vurgulayan Başkan Altepe, "Tesis, elektrik üretiminin yanında metan gazının sera etkisini azaltmakta, enerji kaynaklarının kullanımını dengelemekte ve sağlık risklerini de minimize etmektedir. Yerel hava kalitesine katkı sağlayarak, kötü koku problemini ortadan kaldırmaktadır" diye konuştu.

BAKANDAN TEBRİK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, tesisin devreye alınmasıyla ilgili olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'yi kutladı. Hükümet olarak Türkiye'de nükleer santralden doğalgaza, kömür santralinden HES'lere kadar enerji fırsatı adına ne varsa bunları değerlendirmeye odaklandıklarını belirten Bakan Yıldız, "Geleceğimiz adına bunları değerlendirmek durumundayız. Enerjinin çevreye rağmen değil çevreyle birlikte yürütülmesini istiyoruz. Oldukça hassas olduğumuz bu ortamda Bursa Büyükşehir Belediyesi bunu yaptı. Bu proje, çevre faktörünü dikkate aldığımız en önemli projelerden birisidir ve doğru projedir" dedi. Vali Şahabettin Harput, gelişmişliğin ve modernliğin temel göstergelerinden bir tanesinin de çevreye olan duyarlılık olduğunu söyledi. Bu manada Bursa'nın her geçen gün bilinçli bir şekilde büyümeye devam ettiğini, modern şehir özelliklerini bir bir kazandığını belirten Harput, "Özellikle Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe'yi kutluyorum. Bursa'nın tüm katmanlarının burada yaşamaktan iftihar ettikleri şehir haline gelmesi için ciddi gayret sarf ederek, vatandaşlarımızla, alt kademe belediyelerle, genel idare kuruluşlarıyla uyum içerisinde çalışarak Bursa'yı daha büyük hedeflere doğru taşımaktadır" görüşünü dile getirdi. Kent Katı Atık Depolama Tesisi'yle dünyanın en modern teknolojilerinden bir tanesinin Bursa'ya gelmiş olduğunu kaydeden Harput, "Bu teknolojiyle bugüne kadar kangren olan ve çöplerin çevreye verdiği koku ile rahatsızlık tümüyle ortadan kalkmak suretiyle, aynı zamanda enerji üretimiyle de şehre büyük katkılar sağlanmaktadır. Emeği geçen herkesi kutluyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
47 bin evin elektriği çöpten sağlanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN