Erkek dünyasında bir kadın

Giriş Tarihi: 17.5.2013

Eğitim sektöründe geçirdiği 17 yıldan sonra, inşaat işine el atan Mutlu Selen kadınların bu alanda daha çok faaliyet göstermesi gerektiğini savunanlardan...

Ankara Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun olan Mutlu Selen, bambaşka bir sektörde inşaat sektöründe adını duyuran bir kadın. 17 yıl eğitim sektöründe psikolojik danışman olarak hizmet veren Mutlu Selen, taşın değil adeta kayanın altına elini koyarak Bilecik'in en büyük inşaat projesinde satış ve planlama müdürlüğüne soyundu. Selen, inşaat sektörüne kadınların çok daha önceden girmesi gerektiğini söylüyor.
Çok başka bir eğitim ve çok başka bir iş tecrübesinin ardından inşaat sektörü nerden aklınıza geldi?
Çok farklı oldu aslında bu sektöre geçişim. Ankara'da aldığım eğitimin ardından Eskişehir'e yerleştim ve 17 yıldır eğitim sektöründe psikolojik danışman olarak hizmet verdim. Şirketin sahibi Hakkı Bey, okulda bir öğrencimizin velisiydi. Bu nedenle kendisiyle yoğun olarak görüşüyorduk. Bu sırada işime duyduğum saygı ve doğru yapmak için gösterdiğim çaba kendisini çok etkilemiş. Teklif kendisinden geldi. Kuruma yepyeni bir vizyon getirmek, renk katmak amacıyla katkılarıma ihtiyaç duyduklarını belirtti, ikna oldum sonunda.
Neden bu proje? Aslında biraz da Bilecikli sayılırım. Bu nedenle projenin yapılacağı konumdan tutun da hitap edeceği kitleye kadar her konuya hakimim ve bu projeye, bu şirkete, Bilecik'e çok inandığım, çok güvendiğim için projenin içindeyim.
Proje hakkında biraz bilgi verebilir misiniz bize?
'Bilecik Cemre Yaşam Evleri' projemizin adı. "Bir cemre düşer yaşam renklenir" dedik bu projeye başlarken. Hakikaten de gerek Bilecik'te gerekse kendi hayatlarımızda yaşam renklendi. Sonradan dönüp baktığımda kendi hayatıma da bir cemre düştüğünü görüyorum. Bilecik ölçeğinde dev bir projenin altına imzamızı attık diyebilirim çok rahatlıkla. Tam bir yaşam alanı, 214 tip konut aile için düşünülmüş dairelerden oluşuyor. Diğer yandan Bilecik'in üniversite şehri olduğunu, sanayi şehri olduğunu, askeriye şehri olduğunu unutmadan hazırlanmış 344 daire hazırladık ki, apart biçimindeki bu dairelerde iş ya da eğitim için bu şehirde olan kişiler de rahat edebilsinler. Bu apartların altında da dükkanlarımız var ki, sunduğumuz yaşam alanında herkesim tam bir hizmet alabilsin.
Farklı neler sunuyorsunuz bu projeyle?
Bir sağlık merkezimiz var bu konseptin içinde. Kapalı yüzme havuzu, türk hamamı, jakuzi, büyük bir fitnes salonu, oto yıkama, basketbol sahası, voleybol sahası, otoparkını söylememe gerek yok sanırım. Bilecik'de şimdiye kadar yapılmamış büyüklükte bir projeden bahsediyoruz. Projemizin içine annelerimizi düşünerek bir anaokulu da kattık hatta ilkokul da olabilir miyiz diye araştırmalar yapıyoruz. Bir kadın olarak el attığım konulardan biri de bayan kuaförü oldu. Konseptimizin içindeki kadınların bir kuaför salonu da var.
İnşaat sektöründe kadın olmakla eğitim sektöründe kadın olmak farklı mı?
Çok ciddi bir fark yok. Aksine bu sektörde bizim gibi insanlara daha fazla ihtiyaç var. Eğitim sektörü daha fazla kadın mesleği olarak görüldüğü için bir alışılmışlık var. Kadınlar kendilerini işleri ile özdeşleştiriyorlar benim bu proje başladığından beri kalbim bile Cemre Yaşam diye atıyor mesela...
Bu proje size ne öğretti?
Şimdi bakıyorum ve insanın olduğu her yerde psikoloji varmış gerçekten diyorum. İletişim psikolojiyi çözmekle başlıyor. Tabii önceden en çok mutfağına, balkonuna baktığım evlerin aslında en önemli kısımlarını tesisat kısımları olduğunu da öğrendim bu proje sayesinde.
Sizin kurumunuza duyduğunuz güveni biz de duyabilir miyiz?
Elbette. Eskişehir kökenli bir firma ES ES TAŞ. 1995'te kurulmuş 18 yıllık bir firmadan bahsediyoruz. Eskişehir kökenli ama faaliyet alanları bu şehirle sınırlı kalmamış. Bu güne kadar pek çok işler yapmış, çoğunu zamanından bile önce teslim etmiş, hiçbir projesinden şikayet almamış son derece güvenilir bir firma. Ben de bu nedenle böyle bir projenin içine girmiş oldum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erkek dünyasında bir kadın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN