Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beylikten cihan devletine: Bursa

Osmanlı devletinin beylikten cihan devletine geçiş süreci, Bursa'da kurulacak "Panorama Bursa 1326" adlı tam panoramik müzede üç boyutlu olarak anlatılacak

Giriş Tarihi: 19.5.2013
Bursa'da yaklaşık 3 yıl sonra faaliyete geçirilmesi planlanan tam panoramik müzede, Osmanlı'nın beylikten cihan devleti olma yolundaki süreci canlandırılacak. Dünyanın ilk tam panoramik müzesinin, İstanbul'daki "Fetih 1453" olduğu bilgisini veren Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, "Müze, belediyemiz tarafından Ebu İshak Tarih ve Kültür Parkı'nda 2 bin 500 metrekare alanda kurulacak. Eskiz çalışmaları yapılan müzenin ana teması, Bursa'nın fetih günü olacak. 6 Nisan 1326'daki fetih anı tüm canlılığıyla resmedilecek. Panoramik müze, 360 derece dairesel döndüğü için referans noktası olarak Saltanat Kapı'yı belirledik. Fethi gerçekleştiren Orhan Bey'in fetih anındaki durumu da burada ayrıntılı olarak tasvir edilecek. Bursa'nın varoluşunun simgesi durumundaki değerlerimiz de manevi anlamlarına uygun olarak kullanılacak. İnşallah 3 yıl sonra Bursa, kalıcı ve kendine çok yakışacak tarihi müzeye kavuşmuş olacak."

PADİŞAHLARA AİT ESERLER VAR
Çalışmaya, Tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık'ın da katkıda bulunacağını dile getiren Dündar, yapımı için 20 milyon lira harcanacak müzede, Cilimboz deresi, Pınarbaş suyu, Gökdere gibi kentin önemli alanlarının da tasvir edileceğini anlattı. Müzede yer alacak 16 tabloda, beylikten cihan devletine uzanan sürecin yansıtılacağını vurgulayan Dündar, şunları kaydetti: "Bursa'da kabri bulunan padişahların dönemlerine ait eserler ve bilgiler, tablolarla anlatılacak. Bal mumu heykelleri, müzeye ayrı bir renk ve canlılık katacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beylikten cihan devletine: Bursa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN