Genç mucitlere patentli koruma

Giriş Tarihi: 19.5.2013

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Bilim Şenliği'ne katılan genç mucitlerin projeleri, patentle korumaya alındı

Türkiye'nin en büyük bilim şenliği olan "Bursa Bilim Şenliği 2013"te, 200 proje arasından öğretmenlerin belirlediği 11 projenin sahiplerine, düzenlenen törenle patentleri teslim edildi. Öğretmen ve öğrencilerin katıldığı törende konuşan Bilim ve Teknoloji Merkezi Proje Yürütücüsü Rıfat Bakan, kurumlara işbirliği sayesinde ortaya güzel işlerin çıktığını söyledi. Bursa'da yapılan Bilim Şenliği'nin bir benzerinin Türkiye'de ve dünyada olmadığını belirten Bakan, okulların, kurumların, öğrencilerin ve vatandaşların şenliğe gösterdiği ilginin kendilerini mutlu ettiğini ifade etti. İlk, orta ve lise öğrencilerinin yer aldığı şenliğe, teknik meslek liselerinin katılımının sevindirici düzeyde olduğunu anlatan Bakan, "Bilim Şenliği, öğrencilerimizin bir şeyler yapabilme noktasında kendilerini görmesi için önemliydi" dedi.

AVRUPA STANDARTI
İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Yunus Bulut ise mesleki eğitim konusunda Bursa'nın, Avrupa standartlarını yakaladığını açıkladı. Şenliğin patent sponsoru Guru Patent'in sahibi Mert Eren Ertural ise Japonya'da öğrencilerin aldıkları yıllık patent sayısının, Türkiye'de alınan toplam patent sayısının iki katı olduğunu hatırlattı. Bunun geliştirilmesini amaçladıklarını kaydeden Ertural, okullardan patent için para almadıklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Genç mucitlere patentli koruma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN