Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarımda yarım asırlık marka yumurta devi oldu

Yem üreticisi Matlı Gıda Grubu, yumurta piyasasına da girdi. Yılda 500 milyon adet yumurta üreten şirketin hedefi 2013 sonuna kadar 770 milyon adede çıkmak...

Giriş Tarihi: 19.5.2013
Türkiye'nin önde gelen yem üreticisi Matlı Gıda Grubu, tarımdaki yarım asırlık tecrübesini yumurta üretimine aktardı. 2010'da Burdan Yumurta markası ile yumurta piyasasına giren ve yılda 500 milyon adet yumurta üreten Matlı Gıda Grubu'nun hedefi 2013 yılı sonunda kadar yılda 770 milyon, 2015'te yılda 1 milyar, 2020'de ise yılda 2 milyar adet yumurta üretmek. Matlı Gıda Grubu'nun Nisan 2010'dan bu yana "Burdan Yumurta" markası ile üretim yapan tesisleri, Bursa'nın Karacabey ilçesinde. Üst düzey üretim teknolojileri ve biogüvenlik tedbirleri ile toplam 300 bin metrekare arazi üzerinde kurulan modern tesislerde, 12 kümeste günde 1 milyon 200 bin adet, yılda yaklaşık 500 milyon adet yumurta üretiliyor. 2013 yılı sonuna kadar iki kümes daha eklenecek olan tesisler böylelikle günlük 2 milyon 100 bin adet yumurta üretim kapasitesine ulaşacak. Nihai hedef ise 2015'de yılda 1 milyar adet, 2020'de de yılda 2 milyar adet yumurta üretmek.

DIŞ PAZARA DA AÇILDI

Burdan Yumurta Irak pazarına da ihraç ediliyor. İhracat tutarı 14 milyon TL'ye ulaşmış durumda. Burdan Yumurta daha önce İran ve Türkmenistan'a da ihraç edilmişti. Genel olarak üretimin yüzde 40'ı ihracata gidiyor. 2013 yılının ikinci yarısında Gaziantep'te yeni bir yem fabrikasını faaliyete geçirecek olan Matlı Gıda Grubu, bu tesis devreye girdikten hemen sonra yanına ikinci yumurta üretim tesisini kuracak. En geç 2014 yılında devreye girmesi planlanan ikinci yumurta üretim tesisi, tamamen Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetler'e ihracata dönük üretim yapacak.

HELAL SERTİFİKALI

Yem üretiminde iddiasını kanıtlamış olan Matlı Gıda Grubu, yumurta üretiminde de iddialı. Genel yaklaşımın aksine hayvansal değil tamamen ve sadece bitkisel kaynaklı yemlerle beslenen tavuklardan elde edilen doğal, taze, temiz ve lezzetli Burdan Yumurtalar herhangi bir katkı maddesi içermiyor. Burdan Yumurta tesislerinde yumurtalar üretimden pakete girinceye kadar 38 ayrı denetim noktasından geçiriliyor. Böylelikle Burdan Yumurta ambalajında tek bir kirli ya da büyüklük açısından birbirinden farklı yumurta bulunmuyor. Burdan Yumurta tesisleri, Türkiye'nin ilk ve tek "global gıda güvenliği standardı" BRC (British Retail Consortium) belgesine sahip. Burdan Yumurtaların ayrıca TSE ve Diyanet'ten onaylı "helal" sertifikası da bulunuyor. Matlı Gıda Grubu'nda 550 kişi istihdam ediliyor. Grubun yem bayilerinin sayısı ise 400. Öte yandan Matlı Gıda Grubu yaklaşık 2 bin tedarikçi ile ticaret yapıyor. Matlı Gıda Grubu 2012 yılında toplam 398 milyon TL ciro elde etti. 2011 yılına göre yüzde 40 artışı ifade eden bu ciroda yem 300 milyon TL ile ilk sırayı alırken onu 50 milyon TL ile yumurta, 48 milyon TL ile de hammadde ticareti ve tarımsal üretim izledi.

ÜNİVERSİTEYLE AR-GE İŞBİRLİĞİ
Matlı Gıda Grubu ar-ge'ye büyük önem veriyor. Bu amaçla Uludağ Üniversite ile imzalanan protokol çerçevesinde üniversitenin Veteriner Fakültesi'nin desteği ile ar-ge faaliyetleri sürdürüyor. Bu faaliyetler, grubun kurucusunun adını taşıyan Ömer Matlı Akademi'de ve ona bağlı Hayvansal Üretim Eğitim ve Araştırma Merkezi ile Eğitim Çiftliği'nde yürütülüyor. Bu merkezde geliştirilen daha verimli, daha yüksek enerjili, daha iyi besleyen ve daha çok süt verimi sağlayan sığır yemleri önce eğitim çiftliğindeki hayvanlar üzerinde deneniyor, bilahare yetiştiricinin kullanımına sunuluyor. Eğitim çiftliğinde, 110 tane koyun 187'si sağmal olmak üzere 525 sığır bulunuyor. Süt sığırlarından günde 6 ton süt elde ediliyor. Eğitim çiftliğindeki süt sığırlarının günlük ortalama süt verimi 33,7 litre ki bu yüksek verimde ar-ge merkezinde geliştirilen yemlerin doğrudan katkısı var.

HAYVANCILIK AKADEMİSİ
Matlı Gıda Grubu 2013 başında önemli bir adım daha attı. Sanal dünyanın "Hayvancılık Akademisi", www. hayvancilikakademisi.com adresinde yayın hayatına başladı. Hayvancılık Akademisi, bir sosyal sorumluluk projesi olarak, Matlı Gıda Grubu bünyesindeki Ömer Matlı Akademi tarafından destekleniyor. Türkiye'den ve dünyadan en son, en taze hayvancılık haberlerine yer verilen sitede konuyla ilgili alanındaki akademisyenlerin görüş ve yazıları yayınlanıyor, hayvan yetiştiricileri de en çok ihtiyaç duydukları bilgilere bu siteden ulaşabiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarımda yarım asırlık marka yumurta devi oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN