Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursalı gençler İstanbul'u gezdi

Bursa Kent Konseyi (BKK) Gençlik Meclisi, gençlerin tarihi ve kültürel emanetleri daha yakından tanıması için yürüttüğü 'Tarihe Yolculuk Projesi' kapsamında İstanbul'un tarihi mekanlarına gezi düzenledi.

Giriş Tarihi: 22.5.2013 13:07 Güncelleme Tarihi: 22.5.2013 13:08
Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi, 'Tarihe Yolculuk' projesiyle Trakya ve Anadolu'da bulunan tarihi ve kültürel eserleri gençlere tanıtmaya devam ediyor. İstanbul'a yapılan gezide gençler Dolmabahçe Sarayı, Gülhane Parkı, Arkeoloji Müzesi, Yerebatan Sarnıcı, Sultanahmet Meydanı, Ayasofya Camii ve Topkapı Sarayı'nı gezdi. Ülkemizin tarihi değerlerini yakından görme fırsatı bulan gençlere, Arkeolog Fikret Alkan tarafından bilgi verildi. Sultan Abdülmecid'in yaptırdığı Dolmabahçe Sarayı'nın hikayesini BKK Gençlik Meclisi üyeleriyle paylaşan Alkan, Osmanlı'nın son döneminde ve cumhuriyetin ilk yıllarında sarayda yaşanan bazı ilginç hikayeleri aktardı. Gençler, sarayda kullanılan 80 ile 100 kilo ağırlığındaki altın varakları, özel dokunan halıları ve 3,5 ton ağırlığındaki İngiltere'nin hediye ettiği büyük salondaki kristal avizeyi ilgiyle izledi.

Türkiye'nin ilk müzecisi Osman Hamdi Bey'in çabaları, Asar ı Atika Nizamnamesi ve Türk müzeciliğinin gelişmesini anlatan Alkan, Arkeoloji Müzesi'ndeki Mısır ve Mezopotamya eserlerinin bilgilerini detaylı şekilde aktardı. Gençler, Mısır dönemine ait mumyaları, tarihin ilk yazılı anlaşması olan Kadeş Antlaşması'nı, şehri koruyan aslanları ve sfenksleri, stelleri ve orthostadları yakından inceledi. Müzedeki Antik Yunan'ın klasik çağı ve Hellenistik dönemine ait eserleri, lahitleri anlatan Alkan, Lykia lahdi, satrap ve İskender mahitleri, Yunan ve Pers üslubunda yapılan eserler hakkında bilgi verdi.
537 yılında Doğu Roma İmparatoru Justinyen tarafından yaptırılan Ayasofya hakkında da gençleri aydınlatan Fikret Alkan, eserin 55 metrelik kubbesiyle 16. yüzyıla kadar dünyanın en büyük Ortodoks kilisesi olma özelliğini taşıdığını söyledi.

Fatih Sultan Mehmed'in İstanbul'un fethi hakkıyla Ayasofya'yı camiye çevirdiğini, 1935 yılında ise Atatürk'ün emriyle müzeye dönüştürüldüğünü hatırlatan Alkan, müzede 7,5 metre çapında 8 tane yuvarlak hat levhası bulunduğunu, İslam dünyasının en büyük levhaları olma özelliğini taşıdıklarını dile getirdi. Yapımı sadece 5 yıl süren yapının Mimar Sinan'ın yaptığı payandalarla güçlendirilerek deprem tehlikelerine karşı korunduğunu hatırlatan Alkan, Hazreti Nuh'un gemisinin tahtalarıyla yapıldığı gibi birçok iddiayı taşıyan tarihi yapıda Hıristiyanlık dönemine ait mozaikler ve ikonaların yanında İslamiyet'e ait değerli levhalar ve hünkar mahfilinin de bulunduğunu ifade etti.

Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Yasin Taşkum, 'Tarihimizi anlatmak ve sahip olduğumuz kültürel değerleri yeni nesle tanıtmak bizim asıl görevimizdir' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursalı gençler İstanbul'u gezdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN