Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ulaşım maliyeti 2.5 milyar lira

Bursa Valisi Şahabettin Harput kente son 10 yılda sadece ulaşım ağı için 2.5 milyar TL harcandığını söyledi. Devam eden 21 projenin toplam maliyetinin 3 milyar TL olduğunu belirten Vali Harput, bu rakamlara hızlı tren projesinin dahil edilmediğini ifade etti

Giriş Tarihi: 31.5.2013
Bursa Valisi Şahabettin Harput, şehrin cumhuriyet tarihinin en önemli ve en büyük ulaşım yatırımlarını bu dönemde aldığını belirtti. Karayolları Genel Müdürlüğü 14. Bölge Müdürlüğü'nün sorumluluğunda devam eden 21 yatırımın proje tutarının 3 milyar TL'yi bulduğunu belirten Harput, "Bu projeler için özellikle son 10 yılda devletimiz 2.2 milyar TL harcama yaptı. Bu rakama 6.3 milyar dolarlık yatırım büyüklüğü ile dünyanın 50 ülkesinin bütçesinden fazla olan İstanbul-Gebze-Bursa-İzmir Otoban Projesi'nin 137. 6 kilometrelik Bursa etabı için yapılan harcamayı da ilave edersek, ulaşım yatırımlarımıza bu dönemde yapılan harcama 2.5 milyar TL'yi aşıyor" dedi. Harput "Sadece bu yılın ilk 5 ayında otoban projesinin kamulaştırmalarıyla birlikte, projelerimiz için 164.3 milyon TL kaynak kullanıldı" diye konuştu. Bursa'nın yol ağının bugün itibariyle 4 bin 952 kilometreye ulaştığını hatırlatan Harput, "Devletimizin başta hızlı tren ve karayolları projeleriyle Bursa, birçok hedefe giden yolda Türkiye'nin ve dünyanın yeni merkezi haline gelecek. Cumhuriyetimizin 100. yaşında Bursa, küresel marka kentler liginin en önemli aktörü olacak" dedi.

SAMANLI 2014'TE BİTECEK

Vali Harput devam eden ulaşım projeleri ile ilgili şu bilgileri verdi: "Bugüne kadar 1.4 milyar TL harcama yapılan Bursa Çevre Otoyolu'nun 6.5 kilometrelik Samanlı Bağlantı Yolu, önümüzdeki yıl tamamlanacak. Bu yıl için 70 milyon TL ödeneği bulunan Samanlı Bağlantı Yolu 2014'ün temmuz ayında trafiğe açılacak. Bursa-Ankara Karayolu Mezitler Vadisi'ndeki heyelanlı bölgede çalışmalar bu yılın temmuz ayında bitirilerek ve 3 kilometrelik alanda bitümlü sıcak karışım (BSK) asfaltlaması yapılacak. Bursa-İnegölAyrımı-Yenişehir-Bilecik Ayrımı'nda 3.2 kilometrelik bölünmüş yol, bu yıl içinde tamamlanacak. Söz konusu karayolunda Yenişehir Güney Çevre Yolu'nu da kapsayan 15.4 kilometrelik yolun yapıl ihalesi bu yıl içinde gerçekleştirilecek. Balıkesir-Dursunbey- Harmancık-Tavşanlı Karayolu'nun Bursa sınırlarında kalan Gökçedağ-Harmancık arasındaki 10 kilometrelik bölünmüş yol bu yıl tamamlanacak. Harmancık-Tavşanlı bölünmüş yol ihalesi ise bu yıl içinde gerçekleştirilecek.

GEBZE-BURSA ETABI 2015'TE
yap-işlet-devret modeliyle inşa edilen İstanbul, Gebze-Bursa-İzmir Otoban Projesi'nin 137.6 kilometrelik Bursa etabında ise çalışmalar hızla sürüyor. Muhtelif sanat yapıları, tünel, kavşak, viyadük ve toprak işleri çalışmaları devam eden projenin Gebze- Bursa hattı 2015'te trafiğe açılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ulaşım maliyeti 2.5 milyar lira
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN