Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Burkay'ın hedefi 2023 Türkiye'si

Bursa'nın Türkiye'nin gelir ortalamasında bir tık daha ileri geçmesi için çalışacaklarını bildiren BTSO Başkanı Burkay, "Bursa'da petrol çıkacak demiyoruz, mevcut potansiyelle kenti 2023 hedefine taşıyacağız " dedi

Giriş Tarihi: 7.6.2013
Bursa'nın 2023 vizyonunu şekillendirmek için kolları sıvayan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay, kentin Türkiye'nin gelir ortalamasında bir tık daha ileri geçmesi için çalışacaklarını bildirdi. Başkan Burkay, "Türkiye'de kişi başı gelir 25 bin dolar olacak ise Bursa'da 35bin dolar olmalı. Bugün Avrupa'daki, Türkiye'deki, Çin'deki, Asya Pasifik'teki tesislerin sahip oldukları teknolojiler aynı. Ama buradan çıkan ürünü değerli kılan o makineleri çalıştıran beyin ve ruh" diye konuştu. Bursa'nın geçmişinin ve alt yapısının buna müsait olduğunu vurgulayan Başkan Burkay şöyle devam etti:

BURSA PİLOT KONUMDA
"Türkiye'de bir üretim merkezi olacaksa bu anlamda o beyin ve ruh Bursa'dır. O estetik de o tasarım da o inovasyon da Ar- Ge de Türkiye'nin üretimine ve hizmet sektörüne bir şey katacaksa bu Bursa'dan çıkacaktır. Bursalılar bunu yapabilme kabiliyetine sahip, en yüksek avantajı olan gruptur. Ve bunu da kurgulayacak olan Bursa iş dünyasının çatı kuruluşu BTSO'dur. Biz buna talibiz. Ve Türkiye'nin koymuş olduğu hedeflerin gerçekleşmesindeki ön şart bana göre Bursa'nın bunu başarmasıdır. Çünkü Bursa bunu başaramadığı takdirde Türkiye de hedeflerine ulaşamayacaktır. Yani Türkiye bu hedefleri koyarken bölgesel yapılanmada bölgelerin gücüne de bakıyor. Bu anlamda Bur sa'ya da çok ciddi görevler düşüyor." Ekonomik kalkınmayla birlikte Bursa'nın daha da yaşanır bir kent olacağına da vurgu yapan Burkay sözlerini şöyle tamamladı: "Bu hem sosyal alanda, hem kültürel alanda, hem de iş alanında olmalı. Bursa katma değeri yüksek işlerde çalışan, ciddi anlamda yüksek katma değer üreten insan topluluğunun yaşadığı bir bölge olmak zorunda. Aksi takdirde Bursa'nın bugünkü konumunu sürdürebilir kılması mümkün değil. Biz de bunun için talip olduk bu göreve. Bursa'da pek çok zenginliği bizim üretmemiz lazım. Tüketmemiz değil. Bunları üretmeye başladığımız zaman zaten Bursa her anlamda uçacaktır."

KONFEKSİYONDA DA BİLİŞİMDE DE...
Bursa'nın koordinasyon sorunu olduğuna işaret eden Burkay, şöyle devam etti: "Gerekiyorsa konfeksiyon da dikeceğiz, yeter ki katma değeri olsun. Bir takım elbise 3 bin Euro'ya da satılıyor, 300 TL'ye de. Bursa artık tasarım, marka, inovatif ürünlerle her alanda ön planda olmalı. Ar-Ge sadece bilişim sektöründe, elektronikte, uzay havacılıkta yapılmıyor. Tekstil konfeksiyonunda da çok ciddi Ar-Ge çalışmaları var, inovatif ürünler var. Bursa bundan böyle daha teknoloji ağırlıklı, bilişim sektöründe, uzay havacılıkta, savunma sanayinde, turizmin katma değeri yüksek olan kısmında gelişmeli. Hizmet sektöründe de olmalı, sağlıkta da olmalı ama bunu yaparken de çok daha organize olmalı. Koordinasyon her zaman ön planda olmalı."

'16 MAKRO PROJESİ'Nİ ANLATTI
Bursa'da iş dünyası ve STK'ların öngörüleri doğrultusunda, "Bursa 2023 Platformu"nu kurduklarını bildiren Başkan Burkay, seçim öncesi açıkladığı "16 Makro Proje'nin en kısa zamanda hayata geçeceğini söyledi. Burkay, "Bursa'nın plakasıyla özdeşleşsin diye '16 Makro Proje' diyoruz, ancak daha çok projemiz var ve hepsi bizim için önemli. Ama Ticari Safari Projesi'ni çok önemsiyorum. Bir de 22 bin aktif üyemizi yakından ilgilendiren BTSO BİZ projesi. Bu projede hizmetteki kaliteyi artıracak birçok eylem planı var. Onları hızlı bir şekilde devreye sokacağız. Payitaht Çarşısı, Bursa Finans ve Ticaret Merkezi, Vefa Projesi, Organize Ticaret Bölgeleri gibi projeler, çok büyük projeler."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burkay'ın hedefi 2023 Türkiye'si
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN