Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Leylekler bu köyü çok sevdi

Giriş Tarihi: 7.6.2013

Bursa'da 2011'de 'Avrupa Leylek Köyü' ilan edilen Eskikaraağaç, 9. Leylek Şenliği'ne ev sahipliği yaptı. Köyde güzel bir hafta sonu geçirmek isteyen ziyaretçiler, evlerin çatısına yerleşen leylekleri de gözlemledi

Uluabat Gölü'nü tanıtarak bölgedeki ekolojik yapı ve çevre sorunlarına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen '9. Leylek Şenliği' bu yıl yine göz doldurdu. Eskikaraağaç köyü her yıl olduğu gibi doğaseverlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Etkinlik, Leylek Dostu Köyler Projesi Koordinatörü Prof. Dr. İsmet Arıcı, Proje Sorumlusu Franziska Arıcı ve Bursa Doğader Yöneticisi Mehmet Kartal'ın da yeraldığı 'Türkiye Leylek Korumacıları Buluşması" isimli çalıştay ile başladı.

UEDAŞ DA KATILDI

Gün boyu süren oturumlarda Uluabat Gölü ve çevresini tehdit eden sorunlara dikkat çekildi. Çalıştayın dikkat çekici notlarından biri de bölgede leyleklerin ölümüne neden olan elektrik tellerinin kaplanmasına yıllardır kayıtsız kalan Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş.'nden bir temsilcinin oturumlara katılması oldu. Çalıştay katılımcıları UEDAŞ' ın konuya ilgi göstermesinden memnuniyet duyduklarını ifade ettiler. Çalıştayda ayrıca Almanya'da uygulanan leylekleri koruma yönetmeliğinin benzerinin hazırlanarak bakanlığa sunulması kararlaştırıldı. Şenliğin ikinci gününde gerçekleştirilen açılış töreninde, 9. Eskikaraağaç Leylek Şenliği Düzenleme Komitesi adına konuşan Prof. Dr. İsmet Arıcı "Uluabat Gölü ve varlıkları ile leyleklerin korunması çalıştayları şenliklerimizin ayrılmaz bir parçası durumuna gelmiştir.Bu sayede Uluabat Gölü'nü tehdit eden gelişmeleri tartışma ve doğaya olan görevlerimizi yerine getirme fırsatını elde edebiliyoruz. Şenliğe katkı sağlayan Nilüfer Belediyesi'ne teşekkür ediyorum" diye konuştu.

"NİLÜFER'E BAĞLANSIN"
Şenliğe katılan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey Eskikaraağaç köyünün Nilüfer Belediyesi'nin sorumluluk alanında olmamasına rağmen, sahip olduğu ekolojik değeri ve karşılaştığı tehditlere dikkat çekmek için 9 yıl önce Nilüfer Belediyesi ve Nilüfer Kent Konseyi öncülüğünde pek çok kurumun desteğiyle bu şenliği başlattıklarını vurguladı. Bölgenin, sahip olduğu değerlerle, bir şenlik organizasyonundan çok daha fazlasını hak ettiğini belirten Bozbey, Eskikaraağaç'ın Nilüfer'e bağlanması önerisinde bulundu. Bozbey "Köyün daha fazla ziyaretçi çekebilmesi için tanıtım atağına ve yatırıma ihtiyacı var. Yeni bir düzenleme ile Eskikarağaç'ın Nilüfer sınırlarına dahil edilmesi sağlanırsa biz Nilüfer Belediyesi olarak ekolojik dengeleri gözeterek insanlarımızın burada çok daha nitelikli vakit geçireceği düzenlemeler, hatta belki burada konaklayabileceği tesisler yapabilir, yaptırılmasına zemin hazırlayabiliriz" görüşünü dile getirdi. Bozbey ayrıca, Bakanlığın da desteği ile yaptırılacak Uluabat Gölü'nün çevresindeki 17 köyden geçen bisiklet parkurunun bölgeye büyük değer katacağını söyledi.

YABAN HAYATI İLGİ GÖRDÜ
Şenlik katılımcıları ve protokol heyeti törenin ardından Nilüfer Belediyesi'nin çocuklar için oluşturduğu karikatür ve drama atölyelerini ziyaret etti. Konuklar daha sonra Doğa Koruma ve Milli Parklar İkinci Müdürlüğü tarafından köy çevresinde kurulan kamera sistemi ile yaban hayatı ve leyleklerin doğal yaşamını ekranlardan izleme fırsatı buldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Leylekler bu köyü çok sevdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN