Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otomotivcilerden gaza basmaya devam

Otomotiv endüstrisi bu yıl art arda ihracat artışı yaşıyor. Türkiye genel ihracatı mayıs ayında yüzde 8.6 artışla 12.7 milyar dolar olurken, otomotiv endüstrisi bu artış hızını geçerek yüzde 12 yükselip bir milyar 846 milyon dolara çıktı

Giriş Tarihi: 9.6.2013
Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nin (OİB) Mayıs ayı ihracat verileri açıklandı. Buna göre otobüs, minibüs ve midibüs ürün grubu hariç tüm ana ürün gruplarında artış yaşandı. Bu artışı otomotiv endüstrisinin en önemli pazarı olan AB ülkelerine yönelik yüzde 14 seviyesindeki büyümeye bağlayan OİB Başkanı Orhan Sabuncu, Fransa, İtalya, Birleşik Krallık ve İspanya'da artışlar yaşanmasının ihracatlarını pozitif etkilediğini kaydetti. Sabuncu, şunları dile getirdi: "Bu yıl ilk kez nisan ve mayıs aylarında arka arkaya artış yaşadık. AB ülkelerine ihracatta son iki ayda gerçekleşen ihracat ile alternatif Afrika pazarına yönelik yükselişler, dış satış hızımızın da Türkiye genel ihracatının üzerinde olmasını sağladı. Ayrıca Norveç, İsviçre gibi ülkeleri içeren diğer Avrupa ülkelerine yönelik yüzde 36 seviyesindeki yükseliş de ihracatımızın yönünü yukarıya tutmasını sağlıyor."

BİRLEŞİK KRALLIK'A YÜZDE 249
Ürün gruplarında otomotiv yan sanayi, yüzde 10 artışla 794 milyon dolar ihracatı yakaladı. Binek otomobillerde ise artış hızı daha yüksek. 646 milyon dolarla yüzde 19 yükseliş gösteren binek otomobil ürün grubunda Birleşik Krallığa yüzde 249, Cezayir'e yüzde 144, İsrail'e yüzde 79, İspanya'ya yüzde 48, Birleşik Devletlere ise yüzde 24 artış yaşanması dikkat çekti. Ayrıca eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ürün grubunda yüzde 6 yükselişle 291 milyon, otobüs- minibüs-midibüs ürün grubunda ise yüzde 3 daralmayla 85 milyon dolarlık dış satışa imza atıldı. Diğer ürün grubunda ise binde 3'lük azalışla 31 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti. Yılın ilk 5 aylık verilerine göre ise yan sanayi yüzde 5 artışla 3 milyar 751 milyon, binek otomobiller yüzde 7 yükselişle 2 milyar 909 milyon, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar yüzde 1 büyümeyle bir milyar 529 milyon, otobüs-midibüs- minibüs ürün grubu ise yüzde 11 gerilemeyle 395 milyon, diğer başlığı altında da yüzde 15 yükselişle 165 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti. Ülke bazlı ihracat incelendiğinde ise mayıs ayında en büyük pazar Almanya'ya yüzde 5 daralmayla 244 milyon, Fransa'ya yüzde 14 artışla 210 milyon, İtalya'ya yüzde 19 büyümeyle 162 milyon, Birleşik Krallığa ise yüzde 29 yükselişle 157 milyon dolarlık dış satış gerçekleşti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otomotivcilerden gaza basmaya devam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN