Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Belediyeden örnek proje

Türkiye'de ilk kez Yalova Belediyesi tarafından uygulamaya konulan 'Zambak Projesi' sayesinde belediye personeli evinden çalışıyor. Uygulamadan en çok kadın personel memnun

Giriş Tarihi: 15.6.2013
Yalova Belediyesi'nin geçtiğimiz yıl uygulamaya koyduğu Zamandan ve Mekândan Bağımsız Kamu Yönetimi Sistemi (ZAMBAK Projesi) başarılı bir şekilde amacına ulaşıyor. Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, proje ile artık büyük kamu binalarına ihtiyacın kalmadığını söyledi. Evinin kapılarını gazetecilere açan Yalova Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü personeli Serpil İlgin, dilediği saatte ve istediği yerde rahatlıkla çalışabildiğini, kızı Naz'a ise böylece daha çok vakit ayırabildiğini söyledi.

'SİSTEMDEN MEMNUNUM'
Mekândan bağımsız çalışmanın kendisini mutlu ettiğini ve bu sayede evindeki işleri de rahatlıkla halledebildiğini söyleyen İlgin, "Zambak Projesi kapsamında evimde ya da mekândan bağımsız çalışmak beni çok daha iyi hissettiren, rahatlatan bir çalışma sistemi. Çünkü bu şekilde hem özel hayatımla ilgilenebiliyorum, hem evimle ilgilenebiliyorum hem de aynı zamanda işlerimi yapabiliyorum. Uygulama yaptığım işlerde bir değişikliğe yol açmadı. Yine aynı şekilde işlerimi sürdürüyorum. Altyapısı çok sağlıklı gerçekleştirilen bir sistem oldu. O yüzden evde çalışırken belediye binasındaki hiçbir ekipmanı aramıyorum. Bu şekilde çalışmaktan çok mutluyum" dedi.

'SAATLER BANA AİT'
Çalışma saatleri konusunda da oldukça rahat olduğunu ve istediği saatlerde çalışabildiğini belirten Serpil İlgin, "Benim motive olduğum saatler, sabah erken saatler. Sabah erken saatlerden sonra da yine kalan işlerimi gün içinde değil de daha çok akşam saatlerinde, kızım uyuduktan sonra ya da bütün işlerim bittikten sonra yapabiliyorum. Ben tanımlı işlerimde, örneğin bir günde bitirmem gereken işlerimde, bir gün içinde yaptığım sürece bizim için günün hangi saatinde yaptığımızın bir önemi yok. Önemli olan yetiştirebilmek. Dolayısıyla genelde çok erken saatleri ve akşam geç saatleri tercih ediyorum" diye konuştu.

EVDE DAHA ÜRETİCİ

Her personelin farklı bir görev tanımı olduğunu söyleyen İlgin şöyle devam etti: "İnsan Kaynakları Müdürlüğü'nde herkesin belli görev tanımları var. Benim görev tanımıma giren evraklar da bana hizmet masaları ya da diğer birimler aracılığıyla ulaştırılabiliyor. Örneğin yaptığım işlerden bir tanesi personelin yıllık izinleriyle ilgili. Bana şu anda bakıyorum Zabıta Müdürlüğü'nden gelen bir izin belgesi var. Personelin iznini sistem aracılığıyla buradan görebiliyorum ve ilgili yere işliyorum. Yaptığım işlerden bir tanesi bu. Onun dışında görev tanımımda ne varsa hepsini yine aynı şekilde bu sistemle evden yürütebiliyorum."

'BU BİR DEVRİM'
Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal projenin bir 'devrim' niteliği taşıdığını dile getirdi. Koçal, "Zambak, bilgi toplumundaki kamu yönetim modelinin bir pratiğe yansıtılması. Arkasında bilgi toplumunun dinamiklerini, gelişen teknolojiyi ve o felsefeyi yansıtan bir model. Bunun esprisi tamamen teknolojiyi kullanarak bir takım modelleri, iyileştirme modellerini toplam kalite yönetimi, performans yönetimi, süreç yönetimi gibi tüm modelleri kullanarak hayata geçirilen bir sistem. Esas amaç personelin verimliliğini arttırmak, hizmetlerin iyileştirmesini sağlamak, zamanı kısaltarak daha iyi hizmetler verilmesini sağlamak, bir anlamda tasarruf, bir anlamda hızlı iş yönetimi yapmak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belediyeden örnek proje
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN