Bursa AB'ye hazırlanıyor

Bursa Avrupa Birliği (AB) sürecine 'Bursa AB Günleri' programıyla hazırlanıyor. Programla kentteki tüm kurum ve kuruluşların altyapıları AB altyapısına göre oluşturulacak

Giriş Tarihi: 16.6.2013
Türkiye'nin AB adaylık sürecinde Bursa'daki tüm kurum ve kuruluşlarda gerekli altyapıyı oluşturmak amacıyla AB Bakanlığı, Bursa Valiliği ve Bursa Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokolle düzenlenen 'Bursa AB Günleri' start aldı. İki yıl sürecek olan program kapsamında birçok konunun ele alınacağı toplam 19 eğitim toplantısı düzenlenecek. Yaklaşık üç ayda bir yapılması planlanan eğitimlerle, Bursa'daki kurum ve kuruluşların, sivil toplum kuruluşlarının AB, müktesebat ve uyum süreci ile AB fonları hakkında bilgilerinin artırılması amaçlanıyor.

19 EĞİTİM PROĞRAMI VERİLECEK

Atatürk Kongre Kültür Merkezi'ndeki (Merinos AKKM) ilk eğitim programında konuşan Büyükşehir Belediyesi Etüt ve Projeler Dairesi Başkanı Nalân Fidan, AB Bakanlığı, Valilik ve Büyükşehir Belediyesi olarak 6 aylık çalışma neticesinde bir protokol imzalandığını belirterek 'Bursa AB Günleri' adıyla AB müktesebatını, 7'inci çerçeve programını ve AB ile müzakere sürecindeki gelişmeleri tüm kamu kurumlarıyla ve yerel yönetimlerle paylaşmak üzere eğitim programları düzenlediklerini ifade etti. Vali Yardımcısı Hüseyin Eren ise, AB adaylık sürecinin kısaltılması, ekonomi, eğitim, siyasal, mali ve hukuk yapısı gibi tüm yapıların bütünleşmesi için bilgilenmenin önemine dikkat çekti. Eren bu kapsamda bütün bakanlıklarda, müstakil genel müdürlüklerin tamamında AB birimlerinin, tüm valiliklerde AB ve dış ilişkiler koordinasyon merkezlerinin, belediyelerde de AB şube müdürlüklerinin oluşturulduğunu anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa AB'ye hazırlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN