Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaldırımdaki tarih mahalleyi kızdırdı

Satın aldığı arazide daha önce tarihi bir ev olduğunu öğrenen işadamı Sabri Doğançelik, yasa gereği tarihi yapıyı birebir inşa etmesi istenince kaldırıma ev yapmak zorunda kaldı Doğançelik "Arazi boş görüldüğü için üzerine kaldırım yapılmış. Mahalle halkı kaldırımı işgal ediyorum diye bana kızıyor ama yasalara uyuyorum" diye konuşuyor

Giriş Tarihi: 16.6.2013
Bursa merkezdeki Maksem Mahallesi Çinkolu Kahve Sokak üzerinde bulunan boş bir araziyi 20 yıl önce satın alan işadamı Sabri Doğançelik (60), bu arazi üzerine ev yapmak isteyince ilginç bir olayla karşılaştı. Ev yaparken gerekli olan ruhsatlar için müracaatlarını yapan Doğançelik, yıllar önce arazi üzerinde bulunan evin Anıtlar Kurulu tarafından tarihi eser olarak tescillenmiş olduğunu öğrendi. Yasalar gereği Doğançelik, eğer o araziye ev yapmak istiyorsa yıllar önce yıkılan evin aynısı yapmak durumundaydı. Tescillenmiş olan evin aynısını yapmayı kabul eden Doğançelik, inşaat sırasında başka bir sorunla karşılaştı. Ev yapılacak arazinin üzerine aradan geçen yıllarda kaldırım ve yol yapılmıştı. Kaldırımın yok olmasını istemeyen Doğançelik, Anıtlar Kurulu'na dilekçe yazarak evi 1.5 metre geriye yapmak ya da daha küçük bir ev yapmak konusunda başvuruda bulundu. Hatta bu konuda iki tane de proje çizdirdi. Ancak ev tarihi eser statüsünde olduğu için santimi santimine aynı yere yapılması gerekiyordu. Yaptığı müracaatlardan ve girişimlerden olumlu sonuç alamayan Sabri Doğançelik, kaldırımın da içinde bulunduğu araziye ev yapmaya başladı. Ancak bu seferde mahallelinin tepkisiyle karşılaştı.

'MECBUR KALDIM'
Kaldırımın üzerine ev yapıldığını gören mahalleli can güvenliklerinin tehlikeye atıldığı gerekçesiyle inşaata karşı çıktı. Doğançelik "Kaldırıma inşaat yapıldığını gören iki vatandaş aralarında konuşuyorlardı. İnşaatı yapan belediyeye rüşvet vermiş bu sayede de kaldırımı da inşaatın içine katmış diyorlardı. İnsanlar yanlış anlıyorlar. Daha evi tamamlayıp taşınmadan mahalleli hakkımda yanlış düşüncelere kapılmaya başladı" diye konuştu. Kaldırımın yok olmasından dolayı son derece üzüntülü olduğunu anlatan Doğançelik "Evi yapmaktan da vazgeçmiştim ama Anıtlar Kurulu bir yazı göndererek binaya sahip çıkmadığımdan ve bölgedeki araçların araziye araç park etmesinden dolayı beni mahkemeye vereceğini bildirdi. Durum böyle olunca ben de evi yapmak durumunda kaldım" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaldırımdaki tarih mahalleyi kızdırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN