Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Deredeki balıkların sırrı çözülemedi

Giriş Tarihi: 20.6.2013 14:47

Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde, Çınarlı derede ortaya çıkan yavru balıkların sırrı çözülemedi.

Lapseki ilçe merkezinden geçen ve hiçbir barajla bağlantısı bulunmayan Çınarlı derede balıkları gören vatandaşlar şaşkınlığını gizleyemedi. Yaz aylarında kurumaya yüz tutan derede yer yer 20 santim genişlikte ve 2 ila 5 santim arasında değişen derinlikte akan tatlı su bulunuyor. Yıllar sonra derede balık gören vatandaşlar, ıslah çalışmaları sonrasında bu durumun yaşandığına dikkat çekti. Su kanalının da döşenmesiyle derede kuruma olmayacağını iddia eden vatandaşlar, yavu balıkların nereden geldiğinin araştırılmasını istiyor.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nde görevli Veteriner Hekim İsmet Öner, dere ağzının deniz suyuyla birleştiğini, yavru balıkların genelde korunmak için Umurbey barajında olduğu gibi korunaklı sulara girebileceğini söyledi. Islah çalışmalarından sonra bu vakanın görüldüğüne işaret eden Öner, balıkların cinsinin tespit edilmediğini, denizden içeri girdiğini kesin olarak söyleyemeyeceklerini belirtti.
Kilometrelerce uzunlukta olan Çınarlı derede balıkların yaşamasına sevinen vatandaşlar, balıkları izlemekten keyif aldıklarını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deredeki balıkların sırrı çözülemedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN